Projekty edukacyjne
Jeden Uniwersytet - Wiele Możliwości. Program Zintegrowany
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 39 575 144,70 zł
Okres realizacji: 01.10.2019-30.09.2023
Celem głównym projektu jest rozwój Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który zostanie osiągnięty poprzez 1) podniesienie kompetencji 2200 studentów istotnych z punktu widzenia potrzeb gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa, poprzez realizację działań zmierzających do podniesienia kompetencji zawodowych, komunikacyjnych, informatycznych, analitycznych, wysokiej jakości programy stażowe oraz dostosowanie programów kształcenia UŚ do potrzeb społ.-gosp. kraju i regionu, ukierunkowanych na wyposażanie studentów w praktyczne umiejętności oraz 2) wsparcie zmian organizacyjnych i podniesienie kompetencji kadr w systemie szkolnictwa wyższego UŚ obejmujące: a) modernizację i wprowadzenie nowych narzędzi informatycznych; b) podniesienie kompetencji dydaktycznych kadry akademickiej 264 osób oraz kompetencji zarządczych kadry kierowniczej i administracyjnej UŚ 170 osób, a także c) wsparcie uczelnianej struktury zw. z absorpcją środków finansowych.
Strona projektu: https://www.zintegrowane.us.edu.pl/
Zintegrowany Program Rozwoju UŚ w Katowicach
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 13 029 558,52 zł
Okres realizacji: 01.10.2018-30.09.2022
Celem projektu jest: podniesienie kompetencji zawodowych, informatycznych, językowych, analitycznych, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa studentek/ów UŚ komplementarnych z efektami kształcenia, poprzez realizację programu rozwoju kompetencji w tym: certyfikowanych szkoleń i warsztatów, wizyt studyjnych, dodatkowych zadań praktycznych w formie proj. i zajęć realizowanych z pracodawcami; dostosowanie i realizację programów kształcenia ukierunkowanych na wyposażanie studentek/ów w praktyczne umiejętności, a także wsparcie zmian organizacyjnych w uczelni i podniesienie kompetencji dydaktycznych kadry akademickiej oraz kompetencji zarządczych kadry kierowniczej i administracyjnej os. poprzez realizację kompleksowego programu szkoleń dopasowanych do indywidualnych potrzeb.
Strona projektu: https://www.zintegrowane.us.edu.pl/
STUDIA
GAME JAM jako nowa metoda dydaktyczna. Poprawa jakości kształcenia w dziedzinie nowych technologii na pograniczu polsko-słowackim.
Finansowanie: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Całkowita wartość projektu: 315 478,20 EUR
Dofinansowanie ze środków EFRR (85%): 268 156,47 EUR
Lider Projektu: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji www.us.edu.pl
Partner: Žilinská univerzita v Žiline, Fakulta elektrotechniky a informačných technológií www.uniza.sk
Okres realizacji: od 01.10.2019 r. do 30.09.2021 r.
Opis projektu: Projekt zakłada opracowanie, publikację i upublicznienie zaleceń metodyczno-dydaktycznych do realizacji warsztatów typu GAME JAM na kierunkach związanych projektowaniem gier i multimediami. Projekt jest odpowiedzią na potrzeby edukacji związane z szybkim tempem zmian technologicznych a także niedostosowaniem metod dydaktycznych do aktualnych wymagań rynku pracy. GAME JAM stanowi metodę umożliwiającą tworzenie symulacji i prototypów gier video, które wpisują się w portfolio przyszłych absolwentów. Wprowadzenie metody przyczyni się do uzyskania efektów kształcenia istotnych na rynku pracy i podniesienia jakości kształcenia specjalistycznego w obszarze pogranicza.
Cel projektu: Poprawa jakości edukacji specjalistycznej i zawodowej w obszarze pogranicza polsko-słowackiego poprzez opracowanie opisu i zaleceń metodyczno-dydaktycznych dla warsztatów typu GAME JAM jako metody dydaktycznej.
Nowoczesna edukacja o zagrożeniach środowiskowych sposobem na tworzenie nowych, specjalistycznych miejsc pracy.
Finansowanie: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Całkowita wartość projektu: 932 011,80 EUR
Dofinansowanie ze środków EFRR (85%): 792 209,91 EUR
Lider Projektu: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Nauk Przyrodniczych www.us.edu.pl
Partner: Žilinská univerzita v Žiline, Stavebná fakulta www.uniza.sk
Okres realizacji: od 01.06.2019 r. do 31.05.2021 r.
Opis projektu: Projekt polega na transgranicznym transferze kompetencji oraz wprowadzeniu do edukacji zawodowej obszaru wsparcia nowoczesnych technologii środowiskowych dla zagrożeń środowiskowych. Nastąpi to przez opracowanie nowych programów kształcenia w zawodzie technik/inżynier zagrożeń środowiskowych i szkolenia grup docelowych. Szkolenia obejmą kompetencje dotyczące nowych metod identyfikacji i przeciwdziałania zagrożeniom. Pierwszą fazą projektu będzie transfer technologii z Uniwersytetu w Żylinie do partnera polskiego i zwrotny transfer technologii z Uniwersytetu Śląskiego do partnera słowackiego. Transfer obejmie technologie wczesnego ostrzegania przed ruchem gruntu w obszarach osuwiskowych, szybkiej detekcji powodzi oraz nową, opatentowaną, unikatową technologię zastosowania dendrochronologii do identyfikacji osuwania, powodzi, zanieczyszczeń i opracowania map zagrożeń. Kompetencje te zostaną następnie upowszechnione w postaci opracowanych programów kształcenia w zawodzie technik/inżynier zagrożeń środowiskowych (zgodnie z obowiązującym prawem) dla trzech poziomów kształcenia: szkół wyższych, szkół ponadpodstawowych oraz szkół dla dorosłych. Dla wszystkich tych poziomów kształcenia przeprowadzone zostaną szkolenia (obejmujące uczniów i nauczycieli, a ostatnim etapem projektu będą szkolenia praktyczne polegające na zastosowaniu zaprezentowanych nowych technologii na realnych przykładach zagrożeń występujących na obszarze wsparcia. W tym etapie podkreślone zostaną możliwości komercyjnego zastosowania prezentowanych technologii, tak aby dały one mieszkańcom obszaru wsparcia możliwości zatrudnienia i zarobkowania.
Cel projektu: Podniesienie jakości i różnorodności kształcenia zawodowego (w szkołach ponadpodstawowych, szkołach dla dorosłych oraz w szkołach wyższych) na obszarze wsparcia poprzez upowszechnienie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu obsługi nowoczesnych technologii środowiskowych dla przeciwdziałania zagrożeniom środowiskowym, w tym upowszechnienie wypracowanej w projekcie propozycji nowych, specjalistycznych programów kształcenia w zawodzie technik/inżynier zagrożeń środowiskowych.
Zdjęcie 1 Droga zniszczona przez ruchy masowe
Zdjęcie 3 Mapa aktywności osuwiskowej (przykład przeciwdziałania skutkom zagrożeń środowiskowych)
Zdjęcie 4 Mapa ryzyka powodziowego (przykład przeciwdziałania skutkom zagrożeń środowiskowych)
Zdjęcie 5 Odbiornik służocy do detekcji spłwywów gruzowych występujących w obszarach górskich
UŚ Alumni - Budowanie relacji z zagranicznymi absolwentami Uniwersytetu Ślaskiego
Finansowanie: Promram International Alumni - NAWA
Wartość projektu: 98 650,00 zł
Okres realizacji: 1.05.2019-31.10.2020
Celem projektu jest stworzenie modelu współpracy z zagranicznymi absolwentami UŚ w oparciu o nowy model komunikacyjny uwzględniający komunikację za pomocą aplikacji mobilnej i bazujący na doświadczeniach cudzoziemców oraz pracowników 8 jednostek UŚ zaangażowanych w działania na rzecz studentów. Zdiagnozowano, że w dotychczasowej komunikacji z zagranicznymi absolwentami UŚ brakowało wsparcia instytucjonalnego. Pracownicy UŚ, szczególnie osoby zaangażowane w działania związane z rekrutacją cudzoziemców na studia oraz zajmujące się nauczaniem języka i kultury polskiej, pozostają w kontakcie z zagranicznymi absolwentami uczelni, wiedzą jak przebiega ich kariera zawodowa, obserwują sukcesy. W ramach projektu postanowiono wykorzystać ww. doświadczenia. Projekt zostanie rozpoczęty powołaniem Grupy roboczej ds. współpracy z zagranicznymi absolwentami UŚ, w skład której wejdą pracownicy Biura Rekrutacji Studentów Międzynarodowych, Szkoły Języka i Kultury Polskiej, Działu Współpracy z Zagranicą, Działu Kształcenia, Centrum Obsługi Studenta, Biura Karier, Działu Promocji, Stowarzyszenia Absolwentów oraz 2 zagranicznych studentów i/lub absolwentów UŚ. Grupa będzie merytorycznie odpowiedzialna zadania projektowe, a jednym z jej kluczowych celów będzie wypracowanie strategii współpracy z zagranicznymi absolwentami.
Swego nie znacie… Sprawdzian z polskiego dla cudzoziemców
Finansowanie: Program Promocja języka polskiego - NAWA
Wartość projektu: 50 500 zł
Okres realizacji: 1.08.2019-15.11.2019
Celem projektu jest zapoznanie jego beneficjentów z bogactwem polszczyzny, uwrażliwienie ich na piękno polskiego języka pisanego oraz zainteresowanie zagadnieniami ortograficznymi. Wymierną korzyścią będzie zatem poszerzenie wiedzy językowej uczestników projektu, przekonanie ich, że język stanowi wartość niematerialną o którą warto i należy dbać. By poszerzyć wiedzę uczestników na temat meandrów polszczyzny, a tym samym rzetelnie przygotować ich do samego konkursu organizatorzy zamierzają przeprowadzić cykl warsztatów z zakresu poprawności ortograficznej i interpunkcyjnej, które nastawione będą na praktyczne zastosowanie umiejętności zapisu poprawnych form wyrazów, jak również na korzystanie z jednojęzycznych słowników poprawnościowych. Zostaną zorganizowane 3 konkursy: podczas letniej szkoły, wrześniowego kursu adaptacyjnego i semestralnego akademickiego. Konkursy rozgrywane są w osobnych kategoriach: dla osób polskiego pochodzenia oraz cudzoziemców, a zwycięzca dostaje tytuł Cudzoziemski Mistrz Języka Polskiego.
Niech MOOC będzie z Tobą - programowanie drogą do sukcesu zawodowego
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 59 500 zł
Okres realizacji: 1.08.2019-31.07.2021
Celem projektu jest podniesienie kompetencji odpowiadających potrzebom społeczno-gospodarczym: informatyczne, językowe, analityczne, w tym umiejętność rozwiązywania problemów poprzez stworzenie i realizację kursu edukacyjnego "Podstawy graficznego programowania w środowisku LabView" w formie e-learningu dla studentów, stanowiący dodatkowy element procesu kształcenia na studiach I oraz II stopnia wśród 50 studentów i studentek kierunków ścisłych, przyrodniczych i technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w okresie od 01.08.2019 do 31.07.2021.
MOOC Art !
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 220 750,00 zł
Okres realizacji: 1.10.2019-30.09.2021
Celem projektu jest jest podniesienie kompetencji odpowiadających potrzebom społeczno - gospodarczym: językowym, informatycznym, analitycznym, komunikacyjnym w tym rozwiązania problemów oraz w zakresie przedsiębiorczości, poprzez opracowanie i realizację 3 kursów edukacyjnych w formie e-learningu:
1. MOOC ART- Digital art. Ekslibris sztuka spersonalizowana,
2. MOOC ART- Sztuka w przestrzeni cyfrowej i wystawiennictwie,
3. MOOC ART-Techniki animowania obrazu i dźwięku.
Kursy będą prowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych metod dydaktycznych oraz metod i technik kształcenia na odległoś, stanowiący dodatkowy element procesu kształcenia, bezpłatny, przeznaczony dla studentów I i II stopnia oraz jednolitych studiów stacjonarnych.
MOOC dla nauk o edukacji
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 426 625,00 zł
Okres realizacji: 1.10.2019-30.09.2021
Celem projektu jest podniesienie kompetencji studentów I, II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, odpowiadających potrzebom społeczno-gospodarczym: językowych, informatycznych, analitycznych, komunikacyjnych w tym umiejętnościrozwiązywania problemów oraz w zakresie przedsiębiorczości poprzez opracowanie i realizację 5 kursów zamieszczonych na platformie MOOC PL, skierowanych do studentów nauk o edukacji, nauk społecznych i humanistycznych.
1.Współczesne narzędzia ICT i innowacyjne metody kreatywnej edukacji.
2.Jak stawiać przecinki, aby zdania miały sens?
3.Przedsiębiorczość dla najmłodszych uczniów.
4.Wprowadzenie do myślenia komputacyjnego.
5.Źródła informacji naukowej w środowisku internetowym.
Kursy będą prowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych metod dydaktycznych oraz metod i technik kształcenia na odległość, stanowiących dodatkowy element procesu kształcenia.
Kursy e-learningowe z zakresu frazeodydaktyki i profesjonalnego przygotowania publikacji naukowych
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 169 000,00 zł
Okres realizacji: 1.10.2019-30.09.2021
Celem projektu jest podniesienie kompetencji m. in. studentów oraz pracowników naukowych i dydaktycznych, odpowiadających potrzebom społeczno-gospodarczym i rynku pracy. Środkiem do osiągnięcia celu jest opracowanie i wdrożenie bezpłatnych i powszechnie dostępnych 2 kursów e - learningowych na platformie Open EdX z zakresu:
1. Frazeodydaktyki,
2. Profesjonalnego przygotowania publikacji naukowych.
Kursy będą stanowiły dodatkowy element procesu kształcenia m. in. na kierunkach filologicznych na studiach I, II stopnia i/lub III stopnia.
Inkluzja społeczna osób z niepełnosprawnościami
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 50 250,00 zł
Okres realizacji: 1.10.2019-30.06.2021
Celem projektu jest zdobycie praktycznego doświadczenia oraz podniesienie kompetencji analitycznych, w tym umiejętności rozwiązywania problemów, umiejętności komunikacyjnych i informatycznych przez stworzenie i realizację kursu edukacyjnego stanowiącego dodatkowy element procesu kształcenia na studiach I stopnia w formie e-learningu. Projekt przyczyni się do podniesienia kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa co zostanie osiągnięte poprzez realizację w projekcie kursu pt.: Inkluzja społeczna osób z niepełnosprawnościami.
Kurs prowadzić będzie do uzyskania kompetencji analitycznych, w tym umiejętności rozwiązywania problemów, umiejętności komunikacyjnych i informatycznych.
Psychologiczne MOOCe - Kursy e-learningowe podnoszące kompetencje studentów/ek psychologii
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 383 230,00 zł
Okres realizacji: 1.10.2019-30.09.2021
Celem Projektu jest zdobycie praktycznego doświadczenia oraz podniesienie kompetencji informatycznych, analitycznych, w tym umiejętność rozwiązywania problemów oraz w zakresie przedsiębiorczości przez 288 studentów jednolitych studiów magisterskich (st. stacjonarne) kierunku psychologia odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa, a jednocześnie komplementarnych z efektami kształcenia. Projekt zakłada stworzenie i realizację wysokiej jakości bezpłatnych i powszechnie dostępnych kursów edukacyjnych w formie e-learningu, stanowiących dodatkowy element procesu kształcenia na jednolitych studiach magisterskich. Projekt obejmuje stworzenie i realizację następujących kursów:
1. Specyfika pracy psychologa,
2. Mindfulness w rozwoju osobistym i zawodowym,
3. Badania ankietowych on-line,
4. Psycholog w sieci.
Team Silesia East – podnoszenie wiedzy oraz kompetencji z zakresu międzynarodowego arbitrażu handlowego przez zespół studentów WPiA UŚ poprzez udział w międzynarodowych konkursach i turniejach
w ramach projektu pozakonkursowego o charakterze koncepcyjnym pt. „Najlepsi z najlepszych! 3.0.”
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 153 292,65 zł
Okres realizacji: 1.10.2018-30.04.2019
Celem projektu jest pogłębienie wiedzy oraz kompetencji z zakresu międzynarodowego arbitrażu handlowego oraz Konwencji Wiedeńskiej o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów poprzez pracę studentów nad kazusem konkursowym w roli pełnomocników stron. Projekt umożliwia studentom zdobycie cennych praktycznych umiejętności, takich jak pisanie tekstów prawniczych po angielsku czy publiczne przemawianie w tym języku, w szczególności w roli pełnomocnika stron. Projekt zakłada uczestnictwo zespołu studentek Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Międzynarodowym Konkursie Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Competition w Hongkongu oraz w czterech pre-moots – konkursach o charakterze przygotowawczym do finalnego.
Konkursy poświęcone są zagadnieniom międzynarodowego arbitrażu gospodarczego i handlowego oraz międzynarodowego prawa handlowego.
Aktywny i Kreatywny Nauczyciel Matematyki i Informatyki
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 718 375,00 zł
Okres realizacji: 1.10.2018-31.10.2022
Celem projektu jest zdobycie praktycznego doświadczenia oraz podniesienie kompetencji pedagogicznych i społecznych 19 studentek/studentów studiów stacjonarnych I i II stopnia kierunku MATEMATYKA, specjalność: nauczycielska, prowadzonego na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także zwiększenie jakości i efektywności kształcenia, poprzez wdrożenie zmodyfikowanych programów kształcenia.
Program kształcenia nauczycieli języka polskiego "Pogranicza edukacji szkolnej"
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 1 131 405,72 zł
Okres realizacji: 1.11.2018-31.10.2023
Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie programu kształcenia opartego na nowym modelu kształcenia przyszłych nauczycieli, w którym weźmie udział 105 studentów WF UŚ. Cel projektu zostanie osiągnięty po ukończeniu kształcenia na studiach I i II stopnia. W ramach projektu zostanie przeprowadzonych sześć zadań: Konteksty kulturowe w dydaktyce szkolnej; Przekład wiedzy językowej z elementami neurodydaktyki na dydaktykę szkolną; Rozwój wiedzy pedagogicznej, psychologicznej i socjologicznej; Warsztat pracy współczesnego polonisty; Rozwój umiejętności praktycznych w zakresie nauczania języka polskiego; Edukacja polonistyczna z elementami glottodydaktyki w perspektywie transkulturowości.
Unwiersytet Humanistów w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 1 567 576,80 zł
Okres realizacji: 1.09.2019-31.08.2022
Celem projektu jest rozwijanie u uczestników projektu1540 studentów kompetencji pozwalających na: aktywizację społeczną i zawodową; poszerzanie wiedzy ogólnej i specjalistycznej oraz rozwój zainteresowań; pobudzenie aktywności edukacyjnej i kulturalnej; zapobieganie społecznemu wykluczeniu poprzez stworzenie i uruchomienie Uniwersytetu Humanistów w UŚ w Katowicach kierowanego do niestandardowych odbiorców szkolnictwa wyższego (młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz dorosłych osób pracujących - niestudiujących nauczycieli zwłaszcza polonistów oraz pracowników instytucji kultury w wieku 35+). W ramach UH zostanie stworzonych i uruchomionych 5 mniejszych specjalistycznych jednostek: Uniwersytet Polonistów (Un.P), Uniwersytet Kulturoznawców (Un.K), Uniwersytet Dialogu (Un. D), Mobilny Uniwersytet Młodzieży (MUM) oraz Uniwersytet Młodych Naukowców (UMN). Działania w powołanych i prowadzonych jednostkach UH będą służyły realizacji celów PO WER, w tym przede wszystkim celu szczegółowego dotyczącego podniesienia kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa w ramach Dział. 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, POWER 2014-2020. Projekt będzie realizowany wspólnie z JST, NGO, które będą aktywnie uczestniczyć w opracowaniu programów kształcenia oraz w realizacji działań dydaktycznych na rzecz podniesienia kompetencji kluczowych Uczestników Projektów.
Computing Competences. Innovative learning approach for non-IT students - CC INFINITE
Finansowanie: Erasmus+
Wartość projektu: 213 362,00 euro
Okres realizacji: 01.10.2018 – 31.07.2021
Programowanie to dziś umiejętność o znaczeniu horyzontalnym, potrzebna w wielu zawodach - nie tylko IT, to coś więcej niż nauka prawidłowego pisania kodu. "Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu, która pozwala rozwinąć umiejętność skutecznego myślenia o rzeczach, które nie są związane z IT" (Bill Gates).
Obecnie w całej Europie istnieje silny trend w uczeniu się programowania od najmłodszych lat. Dostępne są liczne kursy dla dzieci, stworzone są dedykowane platformy e-learningowe, a kodowanie zaczyna być traktowane jak nauka każdego innego języka obcego. Istnieje jednak pewna luka w dostosowaniu tej tendencji do wymogów i potrzeb młodych ludzi (powyżej 18 roku życia), którzy właśnie wkraczają na rynek pracy i którzy najbardziej potrzebują umiejętności okołoprogramistycznych i myślenia komputacyjnego. Dlatego w projekcie CC INFINITE wsparciem objęci zostaną studenci kierunków innych niż związanych z IT.
Głównym celem projektu jest zwiększenie innowacyjność i interdyscyplinarności szkolnictwa wyższego poprzez opracowanie, wdrożenie (przez co najmniej 4 europejskie szkoły wyższe) i ewaluację innowacyjnego kursu programowania dla studentów kierunków nie związanych z IT.
Projekt realizowany będzie w ramach konsorcjum: Lider: Uniwersytet Śląski, Fundacja EDU-RES, Polska, University of Bedfordshire, Wielka Brytana, Fundación Universitaria San Antonio, Hiszpania, Università degli Studi di Bari Aldo Moro, Wlochy
BPO&IT - wysokiej jakości program stażowy oraz program rozwoju kompetencji studentów kierunku informatyka WIiNoM UŚ
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 518 775,00 zł
Okres realizacji: 01.02.2018-31.05.2021
Cel główny: nabycie i podniesienie komp. zawodowych, w tym informatycznych, językowych, komunikacyjnych, umiejętności praktycznego wykorzystania wiedzy studentek/ów studiów stacjonarnych, inżynierskich I st. kierunku informatyka prowadzonych na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach w Sosnowcu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach [UŚ], odpowiadających potrzebom społ.-gospod., oczekiwanym przez pracodawców z sektora IT i BPO od kandydatów do pracy (w oparciu o najnowsze badania rynku), poprzez realizację wysokiej jakości programów stażowych w tym:
certyfikowanych szkoleń, wizyt studyjnych i dodatkowych zajęć realizowanych z pracodawcami, poprzez włączanie pracodawców z sektora BPO i IT z Województwa Śląskiego w przygotowanie i realizację programów kształcenia w zakresie objętym projektem
STUDIA I CO DALEJ - zwiększenie konkurencyjności studentów UŚ na rynku pracy
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 671 903,75 zł
Okres realizacji: 01.10.2018-30.09.2021
Głównym celem jest podniesienie jakości i rozwój usług świadczonych przez Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego (BKUŚ) poprzez wsparcie studentów i studentek w rozpoczęciu aktywności zawodowej na rynku pracy. Projekt obejmuje zadania związane z bezpośrednim wparciem w rozpoczęciu aktywności zawodowej na rynku pracy, poprzez poszerzenie zakresu i jakości usług świadczonych przez BKUŚ w zakresie zakładania własnej działałalności gospodarczej i kształcenia przedsiębiorczości.
CheS - Chemik na Staż
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 898 075,00 zł
Okres realizacji: 01.01.2018 do 30.11.2019
Celem głównym projektu jest zdobycie praktycznego doświadczenia oraz podniesienie m.in. kompetencji zawodowych, komunikacyjnych i samoorganizacyjnych studentek/ów studiów stacjonarnych II stopnia (st.) kierunku CHEMIA prowadzonym na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego (WMFCH), odpowiadających potrzebom społeczno-gospodarczym oczekiwanym przez pracodawców na rynku pracy, a jednocześnie komplementarnych z efektami kształcenia,poprzez realizację wysokiej jakości krajowych programów stażowych.
Program stażowy dla studentów informatyki i inżynierii biomedycznej studiów I stopnia
[INFO-BIO-STAŻ]
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 701 500,00 zł
Okres realizacji: 02.01.2018-31.12.2019
Celem głównym projektu jest nabycie i podniesienie kompetencji zawodowych, interpersonalnych, umiejętności praktycznego wykorzystania wiedzy i doświadczenia zawodowego studentek/ów studiów stacjonarnych, inżynierskich I st. kierunków: informatyka i inżynieria biomedyczna prowadzonych na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach [WIiNoM] Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odpowiadających potrzebom społeczno-gospodarczym, oczekiwanym przez pracodawców na rynku pracy, a jednocześnie komplementarnych z efektami kształcenia, zgodnymi z założeniami każdego z kierunków, poprzez realizację wysokiej jakości programów stażowych we współpracy z pracodawcami z Województwa Śląskiego.
Stażowy Program Rozwoju i Nowoczesnej Technologii - SPRINT
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 1 824 565,44 zł
Okres realizacji: 01.11.2017-31.10.2019
Nabycie i podniesienie kompetencji zawodowych i interpersonalnych oraz zdobycie doświadczenia zawodowego przez studentów/tek studiów stacjonarnych I stopnia kierunków inżynieria materiałowa, matematyka, informatyka stosowana, fizyka, fizyka medyczna, biofizyka,fizyka techniczna, realizowanych na UŚ - Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii oraz Informatyki i Nauki o Materiałach, odpowiadających potrzebom pracodawców i nowoczesnej gospodarki, poprzez wdrożenie wysokiej jakości programu stażowego we współpracy z pracodawcami.
Infrastruktura dla systemowej edukacji opartej o chmurę: skalowalna implementacja systemu notebooków Jupyter do badań naukowych - Jupyter@edu”
Finansowanie: ERASMUS+
Wartość projektu: 157 435 euro
Okres realizacji: 01.10.2017-30.11.2019
Projekt, którego Liderem jest Uniwersytet Śląski, realizowany będzie w okresie 01.10.2017 – 30.11.2019 w ramach Partnerstw strategicznych Programu Erasmus+ wspólnie z europejskimi uczelniami – Uniwersytetem w Augsburgu, Universidade Portucalense Infante Dhenrique-Cooperativa De Ensino Superior Crl z Porto oraz European University Cyprus z Nikozji. W przypadku Uniwersytetu w Augsburgu jest to kolejne wspólne przedsięwzięcie realizowane z Uniwersytetem Śląskim w ramach Programu Erasmus +. Obie uczelnie kończą właśnie z pozostałymi partnerami konsorcjum realizację 3-letniego projektu „Zintegrowane nauczanie przedmiotów ścisłych z perspektywą obliczeniową – icse4school”.
Celem głównym projektu jest wdrożenie usług opartych o działający w chmurze obliczeniowej system Jupyter notebook. System taki daje dostęp do obliczeń i wizualizacji naukowych na potrzeby zarówno badań, jak i edukacji z pośrednictwem przeglądarki internetowej.
W ramach przedsięwzięcia przetestowane i wdrożone zostaną innowacyjne praktyki w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Jupyter@edu wspiera synergię pomiędzy dydaktyką, a badaniami oraz innowacją, a także promuje nowe technologie jako czynniki wpływające na poprawę edukacji. Ponadto promuje ideę otwartej edukacji i otwartego oprogramowania. Projekt obejmuje następujących działania: 1) Wdrożenie w Centrum Nauk Stosowanych serwera Jupyter notebook, 2) Wdrożenie materiałów dydaktycznych opartych na Pythonie do zajęć na kierunkach ścisłych, 3) Wykorzystanie automatycznych testów jednostkowych w notebookach Jupyter w dydaktyce.
Pomysłodawcą projektu jest dr hab. Marcin Kostur – Kierownik Zakładu Metod Komputerowych Fizyki i Elektroniki, a także koordynator kierunku informatyka stosowana.
EMLex
Europejskie studia leksykograficzne (Europäischer Master für Lexikographie / European Master in Lexicography)
Finansowanie: Erasmus +
Wartość projektu: 2 165 000 euro
Okres realizacji: 01.10.2016 - 31.08.2020
Celem projektu jest prowadzenie międzynarodowych studiów leksykograficznych II stopnia na ośmiu uczelniach oraz zapewnienie dostępu do tychże studiów studentom zagranicznym, głównie spoza Unii Europejskiej. Środki z grantu pozwalają na sfinansowanie pobytu zagranicznego i nauki studentów na wybranych uczelniach partnerskich, na zapewnienie kontaktu studentów z najwybitniejszymi naukowcami w dziedzinie leksykografii oraz na umożliwieniu studentom odbycia praktyk w renomowanych wydawnictwach leksykograficznych i instytutach naukowych. Konsorcjum EMLex działa od 2009 roku, jednakże do tej pory uczelnie partnerskie podpisały między sobą jedynie umowy o podwójnym dyplomie (Double Degree). Teraz celem konsorcjum jest wydawanie absolwentom wspólnego dyplomu (joint master degree). W tym celu dostosowano programy studiów i ujednolicono wymagania stawiane studentom EMLex.
Kierunek CIESZYN! - podnieś swoje kompetencje na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 862 762,50 zł
Okres realizacji: 01.09.2017-30.06.2020
Cel projektu: podniesie kompetencje osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa na Wydziale Etnologii i Nauk Edukacji UŚ w Cieszynie. W ramach projektu przewiduje się realizację szkoleń certyfikowanych i zajęć warsztatowych kształcących kompetencje, dodatkowych zajęć realizowanych wspólnie z pracodawcami, zajęć praktycznych w formie projektowej.
Innovative Start
Podniesienie kompetencji zawodowych studentów Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w odpowiedzi na oczekiwania przyszłych pracodawców
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 1 153 812,00 zł
Okres trwania: 01.10.2016-30.09.2019
Celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych, komunikacyjnych, analitycznych, językowych, informatycznych, interpersonalnych studentów i studentek studiów stacjonarnych II stopnia kierunków biologia, biotechnologia, ochrona środowiska oraz biologia żywności i żywienia wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, oczekiwanych przez pracodawców od kandydatów do pracy, służących lepszemu przygotowaniu absolwentów do wejścia na rynek pracy poprzez realizację szkoleń (w tym części certyfikowanych), zajęć warsztatowych, zajęć praktycznych w formie projektowej, dodatkowych zajęć realizowanych wspólnie z pracodawcami, zajęć wynikających ze współpracy uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Projekt obejmuje swym zakresem specjalistyczne szkolenia i kursy, zajęcia warsztatowe, wizyty studyjne u pracodawców, realizację projektów we współpracy z pracodawcami, które wyposażą studentów w kompetencje lub kwalifikacje oczekiwane przez pracodawców od kandydatów do pracy. W efekcie projektu zwiększy się konkurencyjność absolwentów wydziału na rynku pracy. Wsparciem objęci będą studenci czterech ostatnich semestrów studiów II stopnia.
GeoHazardSilesia
Program nabycia nowych kompetencji w Naukach o Ziemi
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 1 783 860,00 zł
Okres realizacji: 01.02.2017-30.09.2019
Celem projektu jest nabycie kompetencji zawodowych, analitycznych, językowych, komunikacyjnych, interpersonalnych, informatyczne, przez studentów studiów stacjonarnych I i II stopnia kierunku geologia stosowana, inżynieria zagrożeń środowiska, geografia, geologia i geofizyka. Uzyskanie kompetencji nastąpi poprzez: szkolenia w tym szkolenia certyfikowane, kursy, zajęcia warsztatowe, dodatkowe zajęcia praktyczne w formie projektowej, wizyty studyjne u pracodawców krajowe i zagranicznych. Zidentyfikowane zostały trzy główne kier. działań. * Dostarczenie nowej wiedzy, która może być wykorzystana w etapie wejścia na rynek pracy (specjalistyczne oprogramowanie, specjalistyczny język angielski, obsługa aparatury badawczej i pomiarowej wykorzystywanej w krajowych i zagranicznych firmach); *Nabycie umiejętności łączenia różnych informacji z zakresu Nauk o Ziemi w celu identyfikowania problemów i opracowywania ich rozwiązań w ramach kreatywnego opracowywania projektów; *Zapoznanie ze specyfiką prac realizowanych w specjalistycznych firmach działających na rynku krajowym i europejskim. (wizyty studyjne, wspólne projekty, warsztaty).
Projekt kariera
Rozwój kompetencji studentów kierunku komunikacja promocyjna i kryzysowa
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 990 175,00 zł
Okres trwania: 01.09.2017-30.06.2020
Cel projektu: w ramach projektu u 120 studentów wyłącznie II i III roku studiów(IV,V,VIsem.) studiów licencjackich kierunku komunikacja promocyjna i kryzysowa realizowanego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach zostanie przeprowadzonych pięć zadań, dzięki którym zostaną podniesione: *kompetencje zawodowe, *kompetencje komunikacyjne, w tym umiejętność pracy w grupie, kompetencje interpersonalne i kompetencje językowe, *kompetencje w zakresie przedsiębiorczości, *kompetencje informatyczne, w tym wyszukiwanie informacji, *kompetencje analityczne, w tym umiejętności rozwiązywania problemów
W ramach realizacji projektu zostały przewidziane następujące zadania:*Kursy/Warsztaty podnoszące istotne z punktu widzenia potrzeb rynku pracy kompetencje studentów; Warsztaty realizowane z pracodawcami podnoszące kompetencje studentów istotne z punktu widzenia potrzeb rynku pracy; *Dodatkowe zadania praktyczne dla studentów w ramach zespołów projektowych - stworzenie grup projektowych i praca nad realnym projektem; *Wizyty studyjne służące lepszemu przygotowaniu absolwentów do wejścia na rynek pracy- wizyty studyjne krajowe; *Certyfikowane szkolenia podnoszące kompetencje studentów istotne z punktu widzenia potrzeb rynku pracy.
Program ERASMUS - mający na celu finansowanie wyjazdów studentów na studia w innym kraju europejskim przez okres do jednego roku oraz wspieranie europejskiej współpracy uczelni wyższych ze wszystkich krajów członkowskich UE, EOG oraz kandydujących przez wspólne opracowanie programów nauczania a także wymiany kadry akademickiej prowadzony jest przez BIURO ERASMUS http://erasmus.us.edu.pl
Program mobilności w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego - mający na celu wymianę studentów i kadry akademiskiej pomiędzy Polską a Nowegią i Islnadią. Program realizowany jest przez BIURO ERASMUS http://erasmus.us.edu.pl
DOKTORANCI
Międzynarodowa wymiana doktorantów i kadry akademickiej
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 740 740,00 zł
Okres realizacji: 01.10.2018-30.09.2019
Głównym celem projektu jest zwiększenie na Uniwersytecie Śląskim (UŚ) krótko i średniookresowej wymiany międzynarodowej doktorantów oraz młodej kadry akademickiej (poniżej 40 lat). W ramach projektu planowana jest realizacja zrównoważonej (60% - wyjazdy, 40% - przyjazdy) wymiany kadry i doktorantów.
PIK
Program Nowych Interdyscyplinarnych Elementów Kształcenia na studiach doktoranckich na kierunku chemia
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 1 071 516,00 zł
Okres realizacji: 01.07.2018-30.06.2023
Głównym celem projektu jest zwiększenie jakości i efektywności kształcenia na studiach doktoranckich na kierunku chemia w UŚ oraz podniesienie kompetencji związanych z pracą w interdyscyplinarnym i międzynarodowym środowisku badawczym 8 uczestników/ek (5K/3M) studiów doktoranckich, poprzez opracowanie i realizację programu nowych interdyscyplinarnych elementów kształcenia [PIK] oraz dodatkowe działania związane z programem stypendialnym i umiędzynarodowieniem studiów, w okresie 60 miesięcy. Projekt obejmuje swoim zakresem merytorycznym wyłącznie działania dotyczące tworzenia i realizacji wysokiej jakości programów doktoranckich i działań uzupełniających, realizowanych poprzez interdyscyplinarny program studiów doktoranckich o zasięgu krajowym.
Humanistyka bez granic. Interdyscyplinarne studia doktoranckie Wydziału Filologicznego UŚ
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 1 986 000,00 zł
Okres realizacji: 01.02.2018-31.01.2023
Głównym celem projektu jest poprawa jakości i zwiększenie efektywności kształcenia na studiach doktoranckich Wydziały Filologicznego UŚ oraz podniesienie kompetencji naukowo-badawczych 15 osób przez utworzenie "nakładki" umożliwiającej realizację czteroletnich interdyscyplinarnych studiów doktoranckich "Humanistyka bez granic" na Wydziale Filologicznym UŚ w Katowicach. projekt umożliwia doktorantom realizację interdyscyscyplinarnych programów studiów doktoranckich w formie "nakładki" oraz dodatkowych działań stanowiących kompleksowe wsparcie uczestników projektu co pozwoli na ukończenie w terminie interdyscyplinarnych studiów doktoranckich i zdobycie stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych. Projekt przyczyni się także do ożywienia kontaktów naukowych pomiędzy polskimi i zagranicznymi uczelniami, ponieważ zatrudnionymi ekspertami będą międzynarodowi specjaliści z różnych obszarów i dyscyplin naukowych.
Program ERASMUS - mający na celu finansowanie wyjazdów studentów na studia w innym kraju europejskim przez okres do jednego roku oraz wspieranie europejskiej współpracy uczelni wyższych ze wszystkich krajów członkowskich UE, EOG oraz kandydujących przez wspólne opracowanie programów nauczania a także wymiany kadry akademickiej prowadzony jest przez BIURO ERASMUS http://erasmus.us.edu.pl
Program mobilności w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego - mający na celu wymianę studentów i kadry akademiskiej pomiędzy Polską a Nowegią i Islnadią. Program realizowany jest przez BIURO ERASMUS http://erasmus.us.edu.pl
PRACOWNICY UŚ
Zadanie w ramach projektu MNiSW "Mistrzowie dydaktyki"
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 186 481,50 zł
Okres realizacji: 01.01.2019-31.12.2020
Głównym celem projektu jest realizacja zadania zleconego przez MNiSW (w odpowiedzi na złożoną ofertę) obejmująca udział pracowników naukowo-dydaktycznych w szkoleniach z tutoringu na europejskich uczelniach oraz wykorzystanie zdobytych umiejętności w ramach zajęć prowadzonych na UŚ.
Międzynarodowa wymiana doktorantów i kadry akademickiej
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 740 740,00 zł
Okres realizacji: 01.10.2018-30.09.2019
Głównym celem projektu jest zwiększenie na Uniwersytecie Śląskim (UŚ) krótko i średniookresowej wymiany międzynarodowej doktorantów oraz młodej kadry akademickiej (poniżej 40 lat). W ramach projektu planowana jest realizacja zrównoważonej (60% - wyjazdy, 40% - przyjazdy) wymiany kadry i doktorantów.
UŚ accessible - Ułatwienie nawigacji na Uniwersytecie Śląskim dla cudzoziemców
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 470 745,00 zł
Okres realizacji: 5.11.2018-31.10.2020
Celem projektu jest instytucjonalne przygotowanie UŚ do obsługi studentów i kadry z zagranicy. Projekt skierowany jest do pracowników administracyjnych UŚ – osób bezpośrednio zaangażowanych w obsługę cudzoziemców, w tym pracowników Dziekanatów oraz do studentów i kadry zagranicznej przyjeżdżającej na UŚ, głównie w celach dydaktycznych, edukacyjnych i naukowych.
Przewidziane w projekcie zadania obejmują: 1) Szkolenia z zakresu różnic kulturowych oraz języka angielskiego od podstaw dla kadry administracyjnej UŚ (10 szkoleń), których celem jest podniesienie
kompetencji komunikacyjnych, międzykulturowych oraz językowych pracowników administracyjnych UŚ.; 2) Opracowanie anglojęzycznych materiałów informacyjnych ułatwiających nawigacje na UŚ, w tym struktury organizacyjnej UŚ, ogólnouczelnianego zarządzenia w sprawie nazw jednostek i stanowisk uczelnianych oraz anglojęzycznego modułu książki teleadresowej UŚ; 3) Opracowanie, wykonanie i montaż tabliczek informacyjnych w języku polskim, angielskim oraz brajla we wenętrzach budynków UŚ; 4) Opracowanie anglojęzycznych wizytówek jednostek UŚ na Google Maps.
Przygotowanie kadry administracyjnej do realizacji efektywnego procesu adaptacji studentów zagranicznych na Uczelni w ramach Welcome&BeSafe Point
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 228 974,30 zł
Okres realizacji: 5.11.2018-31.10.2020
Celem projektu jest kształtowanie wśród pracowników administracyjnych postaw otwartości i przygotowanie organizacyjne do zwiększenia dostępności informacyjnej w ramach Welcome&BeSafe Point. Projekt skierowany jest do pracowników administracyjnych UŚ – osób bezpośrednio zaangażowanych w obsługę cudzoziemców, pracowników Dziekanatów oraz Administracji ogólnouczelnianej, w tym osób zajmujących się wsparciem procesu rekrutacji na studia oraz materialnym, socjalnym i psychologicznym wsparciem studentów. Przewidziane w projekcie zadania obejmują: 1. Wyjazdy szkoleniowo-studyjne dla pracowników administracyjnych UŚ (15 mobilności). 2. Dostosowanie kanałów informacyjnych UŚ w celu lepszej adaptacji cudzoziemców na UŚ obejmujące tłumaczenie aktów prawnych i wybranych stron internetowych oraz opracowanie materiałów informacyjnych w j. angielskim. 3. Opracowanie i wdrożenie Polityki Bezpieczeństwa na UŚ obejmujące przeszkolenie pracowników administracyjnych UŚ (10 szkoleń) w zakresie stosowania polityki bezpieczeństwa i przeciwdziałania dyskryminacjioraz nierównemu traktowaniu.
ARKA WNS - Akademia Rozwoju Kompetencji Wydziału Nauk Społecznych
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 262 215,00 zł
Okres realizacji: 1.06.2018-31.03.2020
Głównym celem projektu jest: podniesienie kompetencji młodej kadry dydaktycznej, osiągnięcie długoterminowej poprawy jakości prowadzonych zajęć dydaktycznych na WYDZIALE NAUK SPOŁECZNYCH UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO W KATOWICACH, poprzez realizację cyklu szkoleń.
Projekt obejmuje swoim zakresem merytorycznym wyłącznie działania podnoszące kompetencje dydaktyczne kadr uczelni w zakresie innowacyjnych umiejętności dydaktycznych, umiejętności informatycznych (w tym posługiwania się profesjonalnymi bazami danych i ich wykorzystania w procesie kształcenia) oraz zarządzania informacją a także w zakresie prowadzenia dydaktyki w j. obcym.
INNO-DAKTYKA - innowacyjne kompetencje dydaktyczne nauczycieli akademickich WIiNoM UŚ
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 198 051,15 zł
Okres realizacji: 1.02.2018-30.06.2019
Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji młodej kadry dydaktycznej WIiNoM. Projekt dotyczy realizacji szkoleń i innych form kształcenia w zakresie innowacyjnych umiejętności dydaktycznych, umiejętności informatycznych oraz dydaktyki w języku angielskim, w okresie 17 miesięcy od 1.02.2018 do 30.06.2019. Umiejętności dydaktyczne zdobyte przez młodą kadrę zostaną praktycznie wykorzystane w ramach prowadzonych zajęć w trakcie realizacji projektu w wymiarze jednego semestru.
SWAN
Szkolnictwo Wyższe Atrakcyjne i Nowoczesne – Podnoszenie Kompetencji Dydaktycznych Kadry Akademickiej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 281 716,10 zł
Okres trwania: 01.06.2017 - 31.05.2019
Celem projektu jest podniesienie w okresie od 01.06.2017 r. do 31.05.2019 r. kompetencji 32 nauczycieli/ek akademickich Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w zakresie Innowacyjnych umiejętności dydaktycznych, umiejętności informatycznych, w tymposługiwania się profesjonalnymi bazami danych i ich wykorzystania w procesie kształcenia oraz prowadzenia dydaktyki w języku obcym, poprzez realizację wysokiej jakości szkoleń, warsztatów i kursów. Zaplanowana ścieżka wsparcia została tak skonstruowana, aby stanowiła maksymalnie efektywne wsparcie dla uczestników projektu, celem podniesienia kompetencji dydaktycznych, a w konsekwencji podniesienia jakości realizowanej dydaktyki na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska, co przyczyni się do realizacji w pełnym zakresie treści i efektów kształcenia, a tym samym pozwoli na realizację misji UŚ oraz celów strategicznych, tj. „Innowacyjne kształcenie i nowoczesna oferta dydaktyczna”.
Program ERASMUS - mający na celu finansowanie wyjazdów studentów na studia w innym kraju europejskim przez okres do jednego roku oraz wspieranie europejskiej współpracy uczelni wyższych ze wszystkich krajów członkowskich UE, EOG oraz kandydujących przez wspólne opracowanie programów nauczania a także wymiany kadry akademickiej prowadzony jest przez BIURO ERASMUS http://erasmus.us.edu.pl
Program mobilności w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego - mający na celu wymianę studentów i kadry akademiskiej pomiędzy Polską a Nowegią i Islnadią. Program realizowany jest przez BIURO ERASMUS http://erasmus.us.edu.pl
WSPARCIE DLA OSÓB SPOZA UCZELNI
Nowoczesna edukacja o zagrożeniach środowiskowych sposobem na tworzenie nowych, specjalistycznych miejsc pracy
Finansowanie: Interreg Polska - Słowacja
Wartość projektu: 932 011,80 EUR
Okres realizacji: 01.01.2019 - 31.12.2020
Celem głównym projektu jest transgraniczny transfer kompetencji oraz wprowadzenie do edukacji zawodowej obszaru wsparcia nowoczesnych technologii środowiskowych dla zagrożeń środowiskowych. Nastąpi to przez opracowanie nowych programów kształcenia i szkolenie grup docelowych. Szkolenia obejmą kompetencje dotyczące nowych metod identyfikacji i przeciwdziałania zagrożeniom. Pierwszą fazą projektu będzie transfer technologii z Uniwersytetu w Żylinie do partnera polskiego (system wczesnego ostrzegania przed ruchem gruntu w obszarach osuwiskowych oraz system szybkiej detekcji powodzi w oparciu o zamontowane w strefach zagrożonych czujniki nowej generacji) i zwrotny transfer technologii z Uniwersytetu Śląskiego do partnera słowackiego (nowa, opatentowana, unikatowa technologia stosowania dendrochronologii do identyfikacji osuwania, powodzi, zanieczyszczeń i opracowania map zagrożenia). Kompetencje te zostaną następnie upowszechnione w postaci opracowanych programów kształcenia w zawodzie technik/inżynier zagrożeń środowiskowych (zgodnie z obowiązującym prawem) dla trzech poziomów kształcenia: szkół wyższych, szkół ponadpodstawowych oraz szkół dla dorosłych. Dla wszystkich tych poziomów kształcenia przeprowadzone zostaną szkolenia (obejmujące uczniów i nauczycieli, a ostatnim etapem projektu będą szkolenia praktyczne polegające na zastosowaniu zaprezentowanych nowych technologii na realnych przykładach zagrożeń występujących na obszarze wsparcia. W tym etapie podkreślone zostaną możliwości komercyjnego zastosowania prezentowanych technologii, tak aby dały one mieszkańcom obszaru wsparcia możliwości zatrudnienia i zarobkowania.
GAME JAM jako nowa metoda dydaktyczna. Poprawa jakości kształcenia w dziedzinie nowych technologii na pograniczu polsko-słowackim
Finansowanie: Interreg Polska - Słowacja
Wartość projektu: 315 478,20 EUR
Okres realizacji: 07.01.2019 - 06.01.2021
Celem głównym projektu jest opracowanie, publikacja i upublicznienie zaleceń metodyczno-dydaktycznych do realizacji warsztatów typu GAME JAM na kierunkach związanych z projektowaniem gier i multimediami. Projekt jest odpowiedzią na potrzeby edukacji związane z szybkim tempem zmian technologicznych a także niedostosowaniem metod dydaktycznych do aktualnych wymagań rynku pracy. Ponadto projekt odpowiada także na wyzwania związane z lokalizacją na pograniczu, tworząc środowisko współpracy i wymiany doświadczeń dla ośrodków kształcenia specjalistycznego położonych na pograniczu. Daje to studentom możliwość czerpania ze wspólnego dziedzictwa w zakresie artystycznym i twórczym oraz uczenia się pracy w środowisku międzynarodowym i przygotowania do aktywności zawodowej na transgranicznym rynku pracy. W ramach projektu zaplanowano opracowanie zaleceń dydaktycznych dla tej metody pracy dydaktycznej poprzez: przeprowadzenie dwóch cykli wspólnych warsztatów GAME JAM dla grup studentów z Polski i Słowacji (1 w Zilinie i 1 w Cieszynie);spotkania studyjne; konsultacje z ekspertami i przedstawicielami z branży multimediów oraz ankiety studentów. Podsumowaniem projektu będzie konferencja i udostępnienie zdigitalizowanej publikacji zaleceń dydaktycznych dla metody GAME JAM. Publikacja ta może stać się podstawą dla dalszej współpracy naukowej i dydaktycznej uczelni pogranicza oraz innych ośrodków kształcenia w branży nowych technologii.
Konferencja naukowa w ramach COP24 pt.: Dzień Prawa dla Ochrony Klimatu o Zarządzania Klimatem 2018. (Advancing Law & Governance Contributions to Climate Action under the Paris Agreement Polish Climate Law & Governance Day 2018).
Finansowanie: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
Wartość projektu: 35 500,00 zł
Dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Katowicach: 10 500,00 zł
Okres realizacji: 01.11.2018 - 30.04.2019
Celem głównym Projektu jest dyskusja nad zapewnieniem synergii na rzecz budowania potencjału i współpracy w obszarze badań nad zmianami klimatu, wymiana wiedzy, pomysłów, doświadczeń pomiędzy specjalistami reprezentującymi różne dziedziny prawa oraz zarządzania, co może się przyczynić do wypracowania skutecznego modelu implementacji Porozumienia Paryskiego. W wydarzeniu wzięły udział światowej sławy przedstawiciele nauki oraz instytucji międzynarodowych działających na rzecz ochrony klimatu.
Moc tradycji
Finansowanie: Interreg A-V Polska-Czechy
Wartość projektu: 141 593,10 euro
Okres realizacji: 15.04.2019 - 14.04.2023
Celem głównym Projektu jest rozwiązanie zagadnienie słabnięcia więzi w obrębie społeczności lokalnych gminy Istebna (PL) i wioski Herczawa (CZ) położonych w Beskidzie Śląskim. Rozstrzyga zagadnienie integracji społeczności lokalnych w oparciu o rekonstrucke tradycyjnych wzorów kultury. Obszar oddziaływań tworzy zbiorowość złożona z czterech wiosek, z których jedna: Herczawa zlokalizowana jest w Czechach, a pozostałe znajdują się w Polsce. Jaworzynka, Istebna, Koniaków i tworzą Trójwieś Beskidzką. Kultury narodowe i cywilizacja współczesna napotykają na globalne problemy, ale w Europie Środkowej zachowały się enklawy dawnych kultur ludowych, w których przechowywane są przez wieki cenne wartości materialne i niematerialne wiejskich wspólnot. Dla kultury narodowej te etniczne wyspy stanowią źródło pomocnych symboli i wartości, które następnie mogą mobilizująco wpłynąć na działania mieszkańców. Na kulturowej mapie szczególne miejsce zajmuje obszar Beskidu Śląskiego, gdzie przenikały się wzory kultury polskiej, czeskiej, słowackiej. Procesy dyfuzji przebiegały w ramach wiejskich wspólnot osadniczych, których życie było związane z pracą na roli, pasterstwem oraz kultywowaniem tradycyjnego rękodzieła. Globalne problemy (magiczny świat konsumpcji, zanik autorytetów) wpłynęły na migracje stałe i czasowe oraz na zmiany w więziach miedzy góralami Beskidu Śląskiego. W ramach projektu zamierzamy przywrócić szacunek dla tradycji w obrębie społeczności wiejskiej po polskiej i czeskiej stronie granicy w oparciu o wzory życia codziennego i odświętnego.
ChemiK - Chemia + Kompetencje
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 977 650,00 zł
Okres realizacji: 01.02.2019 - 31.01.2022
Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych, komunikacyjnych, poznawczych, kognitywnych i samoorganizacyjnych 263 uczennic/uczniów klas V-VIII 4 szkół podstawowych oraz uczniów i uczennic klas I-III 3 liceów województwa śląskiego, odpowiadającym potrzebom społeczno-gospodarczym oczekiwanym przez pracodawców na rynku pracy, poprzez opracowanie programu kształcenia i realizację działań dydaktycznych, tj. warsztatów ogólnorozwojowych, podstawowych i specjalistycznych dla dzieci i młodzieży w wieku 9-20 lat.
Uniwersytet Humanistów w Uniwersytecie Ślaskim w Katowicach
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 1 567 576,80 zł
Okres realizacji: 01.09.2018 - 31.08.2022
Celem głównym projektu jest rozwijanie u uczestników kompetencji pozwalających na: aktywizację społeczną i zawodową; poszerzanie wiedzy ogólnej i specjalistycznej oraz rozwój zainteresowań; pobudzenie aktywności edukacyjnej i kulturalnej; zapobieganie społecznemu wykluczeniu poprzez stworzenie i uruchomienie Uniwersytetu Humanistów w UŚ w Katowicach kierowanego do niestandardowych odbiorców szkolnictwa wyższego (młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz dorosłych osób pracujących - niestudiujących nauczycieli zwłaszcza polonistów oraz pracowników instytucji kultury w wieku 35+). W ramach UH zostanie stworzonych i uruchomionych 5 mniejszych specjalistycznych jednostek: Uniwersytet Polonistów (Un.P), Uniwersytet Kulturoznawców (Un.K), Uniwersytet Dialogu (Un. D), Mobilny Uniwersytet Młodzieży (MUM) oraz Uniwersytet Młodych Naukowców (UMN).
Uniwersytet Śląski Młodzieży - nauka a problemy współczesnego świata
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 167 250,00 zł
Okres realizacji: 01.09.2018 - 30.06.2019
Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji z zakresu umiejętności matematyczno-przyrodniczych, kreatywności, rozwiązywania problemów, umiejętności uczenia się oraz umiejętności pracy zespołowej w kontekście środowiska pracy 100 uczniów, poprzez opracowanie i przeprowadzenie cyklu kursów edukacyjnych. Projekt przewiduje opracowanie programu kształcenia i realizację działań dydaktycznych wspólnie ze szkołami służące rozwijaniu u jego uczestników kompetencji pozwalających na: rozbudzanie ich ciekawości poznawczej; stymulowanie intelektualnego, aksjologicznego i społecznego rozwoju młodego pokolenia; inspirowanie do twórczego myślenia i rozwijania zainteresowań i pasji; propagowanie kultury innowacyjności; zapoznanie ze środowiskiem akademickim i uczelnią jako miejscem naukowego oglądu rzeczywistości; integrację lokalnej społeczności wokół ośrodków akademickich przez stworzenie warunków do prowadzenia zorganizowanych, pozaszkolnych zajęć edukacyjnych, popularyzatorskich, a także do wsparcia działalności i podwyższenia jakości już prowadzonych zajęć. Projekt obejmuje realizację 4 kursów edukacyjnych obejmujących naprzemienne zajęcia z zakresu nauk społecznych i matematyczno-przyrodniczych: "Człowiek i jego tajemnice", "Zdrowo żyć", "Poznać świat" i "Zaglądnąć w głąb".
Uniwersytet Młodego Dziennikarza - zajęcia dydaktyczne z zakresu dziennikarstwa
radiowo-telewizyjnego i e-sportu dla szkół średnich
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 355 500,00 zł
Okres realizacji: 01.09.2018 - 30.06.2019
Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji z zakresu ICT, kreatywności, innowacyjności, rozwiązywania problemów, umiejętności uczenia się oraz umiejętności pracy zespołowej w kontekście środowiska pracy 60 UP 35UK/25UM, poprzez opracowanie i przeprowadzenie cyklu kursów edukacyjnych z zakresu dziennikarstwa radiowo-telewizyjnego i e-sportu. Projekt przewiduje wyłącznie opracowanie programu kształcenia i realizację działań dydaktycznych wspólnie z ww. szkołami jako podmiotami działającymi na rzecz edukacji dla dzieci i młodzieży w wieku od 15 do 16 lat służących rozwijaniu u jego uczestników kompetencji pozwalających na: rozbudzanie ich ciekawości poznawczej; stymulowanie intelektualnego, aksjologicznego i społecznego rozwoju młodego pokolenia; inspirowanie do twórczego myślenia i rozwijania zainteresowań i pasji; propagowanie kultury innowacyjności; zapoznanie ze środowiskiem akademickim i uczelnią jako miejscem naukowego oglądu rzeczywistości; integrację lokalnej społeczności wokół ośrodków akademickich przez stworzenie warunków do prowadzenia zorganizowanych, pozaszkolnych zajęć edukacyjnych, popularyzatorskich, a także do wsparcia działalności i podwyższenia jakości już prowadzonych zajęć.
Myśl odwrotnie i przewrotnie - kreacja i twórczość w odkrywaniu siebie i świata
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 84 294,37 zł
Okres realizacji: 01.09.2018 - 31.12.2019
Wydział Pedagogiki i Pychologii zrealizuje projekt, którego celem jest wdrożenie zajęć opracowanych w ramach autorskich modułów ukierunkowanych na wyzwalanie potencjału twórczej i kreacyjnej dla 50 uczniów w wieku od 6 do 16 lat. Z tym przewodnim celem wiążą się nierozerwalnie działania związane z aktywizowaniem uczestników do twórczego i krytycznego myślenia, innowacyjności, rozbudzania ciekawości poznawczej, odpowiedniego podejścia wobec rozwiązywania problemów,umiejętności pracy zespołowej. W warsztatami wiąże się stymulowanie intelektualne, aksjologiczne i społeczne rozwoju dzieci i młodzieży. Zakłada się również realizację założenia o integracji lokalnej społeczności akademickiej.
Pierwszy Instytut Kreatywności Uniwersytetu Śląskiego
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 148 537,50 zł
Okres realizacji: 01.10.2018 - 30.06.2020
Projekt przewiduje opracowanie programu kształcenia i realizację działań dydaktycznych wspólnie z JST dla 606 ucznióww wieku 6-16 lat. Zajęcia dla dzieci z klas 1-3 w ciągu semestru będą prowadzone na terenie UŚ, zaś dla klas 4-8, na terenie ich SP. Pod koniec każdego semestru odbędą się "dni wspólne" (1 dzień dla klas 1-3 i 1 dzień dla klas 4-8) na terenie UŚ, które mają na celu zapoznanie uczniów ze środowiskiem akademickim oraz UŚ jako miejscem naukowego oglądu rzeczywistości
Planuje się przeprowadzenie 3 cykli zajęć z zakresu nauk społecznych, humanistycznych oraz z plastyki i muzyki w każdej z placówek dla 2 klas z każdej szkoły. Udział w zajęcia pozwoli na podniesienie u uczniów kompetencji kluczowych takich jak: krytyczne myślenie, umiejętność rozumienia, kreatywność i innowacyjność.
Uniwersytet Młodego Odkrywcy w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań
Interdyscyplinarnych - UMO SMCEBI
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 283 686,30 zł
Okres realizacji: 01.10.2018 - 29.02.2020
Celem projektu jest podniesienie kompetencji 96 uczestników/czek projektu w wieku 12-16 lat w zakresie kreatywnego rozw. problemów, krytycznego myślenia, umiejętności rozumowania w naukach przyrodniczych i matematycznych, myślenia naukowego, umiejętności pracy w grupie, umiejętności STEAM, wiedzy ICT, umiejętności społecznych oraz podniesienie kompetencji społecznych i wychowawczych 20 rodziców. W ramach projektu zostaną zrealizowane realizację 3 wykłady, 37 wysokiej jakości warsztaty/wykłady i 4 wycieczki. Ponadto 9 uczniów zostanie objętych wsparciem tutorskim. Zorganzowanych zostana również 14 warsztatów rozwijających kompetencje społeczne i
wychowawcze dla 20 rodziców.
Będzin: kiedyś i dziś
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 84 712,50 zł
Okres realizacji: 01.07.2018 - 31.12.2019
Projekt przyczyni się do podniesienia kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społ. Projekt przewiduje opracowanie programu kształcenia i realizację działań dydaktycznych wspólnie z JST dla 25 uczniów w wieku od 6 do 16 lat, służących rozwijaniu kompetencji pozwalających na: rozbudzanie ciekawości poznawczej, stymulowanie intelektualnego i społecznego rozwoju, inspirowanie do twórczego myślenia, zapoznanie z uczelnią jako miejscem naukowego oglądu rzeczywistości. W ramach proejktu zrealizowane zostaną również zajęcia za zakresu pedagogiki i psychologii (ze szczególnym uwzględneiniem motywacji do nauki i samorozwoju, oraz metod wspierania młodego człowieka) adresowane do 20 rodziców.
Młody mechatronik - przez zabawę i naukę do świadomego wyboru drogi kształcenia
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 428 885,50 zł
Okres realizacji: 01.09.2018 - 31.08.2020
Wydział Informatyki i Nauk o Materiałach w ramach relizajci projektu ma na celu podniesienie kompetencji 280 uczniów w wieku od 6 do 16 lat. Projekt w swych podstawowych założeniach ma rozbudzić w młodym pokoleniu zainteresowanie otaczającym światem oraz przyczynić się do rozwoju
kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych, tzw. transversal skills, uczestników poprzez przygotowanie ich do bycia pełnoprawnymi i w pełni świadomymi członkami innowacyjnego społeczeństwa, którego cechami dominującymi są nie tylko umiejętności matematyczno-przyrodnicze i ICT, zdolność do krytycznego i kreatywnego myślenia oraz przedsiębiorczość, ale również otwarcie na drugiego człowieka i umiejętność pracy w zespole. Projekt przewiduje wyłącznie opracowanie programów kształcenia i realizację działań dydaktycznych, służących rozwijaniu u jego uczestników kompetencji.
PIWONIA - Poznawanie i wspólne odkrywanie. Nauka innowacyjnie atrakcyjna
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 3.1
Wartość projektu: 499 980,00 zł
Okres realizacji: 01.09.2018 - 31.08.2020
Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŚ ma na celu rozwinięcie u 225 uczniów klas IV-VIII kompetencji pozwalających na rozbudzanie ich ciekawości poznawczej, stymulowanie intelektualnego i społecznego rozwoju, inspirowanie do kreatywnego, twórczego myślenia, rozwoju umiejętności matematyczno-przyrodniczych, umiejętności ICT, umiejętności rozumienia, rozwiązywania problemów, odpowiadających potrzebom rynku pracy, gospodarki i społeczeństwa, poprzez opracowanie programów kształcenia i realizację działań dydaktycznych, w tym warsztatów przyjazdowych na Uniwersytecie Śląskim, zajęć edukacyjnych dla uczniów w placówkach macierzystych, zajęć edukacyjnych dla 150 rodziców, warsztatów specjalnych zainteresowań i organizacji letnich kolonii naukowych.
MAK - Młodzi, aktywni, kreatywni - nauczanie przez doświadczanie
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 499 808,96 zł
Okres realizacji: 01.09.2018 - 31.08.2020
Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŚ w ramach realizacji projektu ma na celu rozwijanie wśród 188 uczniów szkół podstawowych w wieku 6-11 lat w woj. śląskim kompetencji pozwalających na rozbudzanie ich ciekawości poznawczej,stymulowanie intelektualnego i społecznego rozwoju, inspirowanie do kreatywnego, twórczego myślenia, rozwoju umiejętności matematyczno-przyrodniczych, umiejętności ICT, umiejętności rozumienia, rozwiązywania problemów, odpowiadających potrzebom rynku pracy, gospodarki i społeczeństwa. Cel zostanie osięgnięty poprzez opracowanie programów kształcenia i realizację działań dydaktycznych w ramach trzeciej misji uczelni, w tym realizację warsztatów przyjazdowych na Uniwersytecie Śląskim, zajęć edukacyjnych dla uczniów w placówkach macierzystych, organizacji zimowych i letnich półkolonii naukowych oraz zajęć edukacyjnych dla 150 rodziców.
Kreatywny odkrywca
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 3.1
Wartość projektu: 499 885,00 zł
Okres realizacji: 01.08.2018 - 31.07.2020
Instutut Chemi Wydziału Matematyki Fizyki i Chemii w ramach relizacji zaplanowanych działań dydaktycznych, w tym warsztatów i wykładów ogólnorozwojowych, matemat.-przyrodniczych i ICT dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 16 lat oraz zajęć dla 50 rodziców (30K/20M) służących rozw. komp. wychowawczych i społecznych podniesienie kompetencje kluczowe i umiejętności uniwersalne 240 uczennic/uczniów (146K/154M) klas IV-VIII 4 szkół podstawowych woj. śląskiego.
High school teacher competence in change
Finansowanie: Fundusz Wyszehradzki
Okres realizacji: 01.01.2018-31.12.2018
Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wraz z Uniwersytetem Borysa Grinczenki w Kijowie, Ukraina, jako liderem i Partnerami z Czech, Uniwersytet Ostrawski i Słowacji Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy uzyskał pozytywną decyzję Rady Ambasadorów i zakwalifikowanie do realizacji oraz finansowanie przez Internationa Visegrad Fund dla projektu: High school teacher competence in change, pod nuemrem 21720008.
Finansowanie: Interreg Polska-Czechy
Wartość projektu: 241 485,00 euro
Okres realizacji: 01.02.2018-31.01.2021
Celem projektu jest tworzenie na całym pograniczu kooperacyjnej sieci nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Ten cel spełnia główny cel PO4 programu INTERREG CZ-PL, bo zakłada podniesienie współpracy instytucji i społeczności w regionie przygranicznym - w naszym przypadku instytucjami są szkoły a społecznościami nauczyciele z obu stron granicy. Wytworzenie tej sieci jest efektem zakończonego sukcesem poprzedniego projektu wnioskodawcy i jego partnerów akcent@com, w trakcie którego udało się rozbudzić zainteresowanie współpracą transgraniczną wśród nauczycieli. Cel zrealizujemy, organizując przede wszystkim 12 spotkań nauczycieli z obu stron granicy (w każdym z 6 ER 2 spotkania, po 1 na każdej stronie). Dalszym działaniem jest organizacja staży job-shadowing nauczycieli po przeciwnej stronie granicy.
PROBOT - Nauka programowania z wykorzystaniem robotów
Finansowanie: Erasmus + Akcja 2 Partnerstwa strategiczne Młodzieży
Wartość projektu: 200 170,00 euro
Okres realizacji: 1.11.2017 - 31.08.2020
Projekt skierowany jest do 2 grup odbiorców: nauczycieli szkół średnich oraz uczniów szkół średnich. Celem głównym jest wzrost innowacyjności i interdyscyplinarności edukacji wśród 6 szkół średnich krajów partnerskich przez opracowanie i upowszechnienie do 08.2020 r. 18 materiałów edukacyjnych dla uczniów i 18 dla nauczycieli z zakresu wykorzystania programowania robotów do edukacji STEM
Cele szczegółowe: *wzrost wiedzy 100 nauczycieli z zakresu wykorzystania programowania i robotyki w edukacji STEM; *wzrost wiedzy 1000 odbiorców działań upowszechniających o możliwościach jakie daje wykorzystanie programowania i robotyki w edukacji STEM; *wzrost innowacyjności i umiędzynarodowienia zaangażowanych instytucji (8) poprzez wymianę dobrych praktyk, wspólne wypracowanie uniwersalnych materiałów edukacyjnych i szkoleniowych oraz promocję otwartej edukacji
Innowacyjność projektu opiera się na wykorzystaniu interdyscyplinarności "programowania robotów". Mimo iż działania projektu bezpośrednio polegają na rozwijaniu wśród uczniów i nauczycieli kompetencji stricte informatycznych, celem projektu nie jest kształcenie przyszłych informatyków. Interdyscyplinarność robotyki pozwoli na wykorzystanie wypracowanych rozwiązań nie tylko podczas lekcji informatyki, ale również fizyki, matematyki, inżynierii, mechaniki, elektroniki czyli wszystkich dziedzin opartych na STEM ( science, technology, engineering and mathematics). Dzięki realizacji projektu powstaną materiały edukacyjne i szkoleniowe, dzięki którym edukacja szkolna będzie znacznie efektywniejsza, pozwoli na kształtowanie znacznie szerszych umiejętności, obejmujących myślenie algorytmiczne, programowanie, aktywne stosowanie osiągnięć myśli ludzkiej do rozwiązywania rzeczywistych problemów. Uczniowie zostaną przygotowani nie tylko do biernego korzystania z najnowszych technologii, lecz zdobędą wiedzę jak je zmieniać, tworzyć i rozwijać.
W projekcie duży nacisk położony został również na promowaniu otwartej edukacji. Wszystkie wytworzone materiały będą dostępne on-line przy wykorzystaniu platformy e-learningowej a ich zróżnicowanie pod względem tematycznym jak i poziomu zaawansowania pozwoli na korzystanie z nich w zasadzie nieograniczonej liczbie odbiorców.
W projekcie uczestniczą: Uniwersytet Śląski (lider), Fundacja Edu-Res, Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie, 1 ERICO LYKEIO AIGIOU, GRAMMAR SCHOOL JURIJA VEGE IDRIJA, SOU Jane Sandanski Strumica, IIS ERASMO DA ROTTERDAM. Koordynatorem merytorycznym i pomysłodawcą projektu jest dr hab. inż. Michał Mierzwa.
Projekty zakończone
EFI. Edukacja Filozoficzna dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych terenu Bielska-Białej i Cieszyna.
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 56 250,00 zł
Okres realizacji: 01.02.2017-30.06.2018
Cel projektu: Wyposażenie uczniów w umiejętności niezbędne do radzenia sobie we współczesnym świecie, a które nie są przez nich osiągane z racji przeładowania programów szkoleniowych. Zajęcia te umożliwiają skorzystanie z doświadczonej kadry uniwersyteckiej, sprawdzonej w pracy nauczyciela i mentora, posiadających stopień nauczania dyplomowanego, o wysokich kompetencji merytoryczno-metodycznych oraz doświadczenia prowadzenia zajęć z młodzieżą. W ramach projektu zostanie osiągnięty cel związany z aktywnością społeczną pracowników uniwersytetu oraz zaangażowaniem uczelni we współpracę ze szkołami III i IV etapu edukacyjnego. W ramach projektu będą prowadzone zajęcia fakultatywne w oparciu o metody: debata „za i przeciw”, analiza SWOT, drzewo decyzyjne, praca w grupach, praca z tekstem, metoda sytuacyjna, „burza mózgów”, metoda trybunału, dyskusja. Zwrócona zostanie uwaga na wspieranie wśród uczniów kompetencji argumentacyjnych w połączeniu z samodzielnym i krytycznym myśleniem, przy uwzględnieniu zasad logiki i heurystyki.
KREATYWNY EKSPERYMENTATOR
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 249 990,00 zł
Okres realizacji: 01.04.2017-30.06.2018
Cel projektu: podniesienie kompetencji uczniów i uczennic klas I i II szkół ponadgimnazjalnych, z zakresu komunikowania się, współpracy, myślenia krytycznego i kreatywnego oraz rozwiązywania problemów i działania innowacyjnego, odpowiadających potrzebom rynku pracy i społeczeństwa, poprzez opracowanie i przeprowadzenie niekonwencjonalnych zajęć warsztatowych (w ramach realizacji trzeciej misji uczelni) w partnerstwie z JST tj. Miastami: Pszczyną, Katowicami i Bielsko-Białą i z wykorzystaniem zasobów uczelni w postaci kadry dydaktycznej oraz zaplecza laboratoryjnego WMFiCH UŚ. W ramach projektu wsparciem zostanie objętych 120 uczniów/uczennic (84K/36M) klas I i II czterech szkół: ZS nr 1 w Pszczynie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. M. Kopernika w Katowicach, X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach, III LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej. Projekt będzie trwał 15 miesięcy tj.: 01.04.2017-30.06.2018. W projekcie zaplanowano warsztaty treningowe z zakresu komunikacji oraz myślenia kreatywnego i krytycznego jak również warsztaty z różnych dziedzin chemii (chemia nieorganiczna, organiczna, fizyczna), w formie zająć problemowych które będą kształtować kreatywność, aktywność intelektualną, umiejętność pracy zespołowej. Uczniowie będą mieli możliwość praktycznego wykorzystania swojej wiedzy, stawiania i weryfikowania hipotez oraz wyrobią
umiejętność krytycznej oceny wyników. Dodatkowo uczniowie zrealizują projekt uczniowski na wybrany przez siebie temat, a rezultaty swojej pracy przedstawią szerszemu gronu w szkole w ramach wystawy uczniowskiej. Zaplanowana ścieżka wsparcia została tak skonstruowana, aby działania uzupełniały się i stanowiły kompleksowe, maksymalnie efektywne wsparcie dla uczestników projektu, co przyczyni się do osiągnięcia celu szczegółowego POWER. Dodatkowo realizacja projektu przyczyni się do rozwoju trzeciej misji uczelni, w tym celu strategicznego UŚ „Aktywne współdziałanie Uczelni z otoczeniem”.
Bio-Pro. Ewolucja Bio-PROfesjonalizmu - wysokiej jakości programy stażowe dla studentów I i II stopnia kierunków biologicznych WBiOŚ
Okres realizacji: 01.05.2016-31.12.2017
Wartość projektu: 743 828,00 zł
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Cel projektu: Nabycie i podniesienie kompetencji zawodowych, interpersonalnych, umiejętności praktycznego wykorzystania wiedzy i doświadczenia zawodowego 153 studentek/ów studiów stacjonarnych ostatnich lat studiów, tj. VI semestr studiów I stopnia oraz IV semestr studiów II stopnia trzech kierunków prowadzonych na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, tj. biologii, biotechnologii i ochrony środowiska, odpowiadających potrzebom społeczno-gospodarczym, oczekiwanym przez pracodawców na rynku pracy, a jednocześnie komplementarnych z efektami kształcenia, zgodnymi z założeniami każdego z tych kierunków, poprzez realizację wysokiej jakości programów stażowych we współpracy z pracodawcami w okresie 01.05.2016 r. – 31.12.2017 r. Zaplanowana ścieżka wsparcia została tak skonstruowana, aby stanowiła kompleksowe wsparcie, zapewniające maksymalną efektywność wysokiej jakości programów stażowych.
CIS - Chemia i Staże
Okres realizacji: 01.03.2016-30.11.2017
Wartość projektu: 720 800,00 zł
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Cel projektu: Zdobycie praktycznego doświadczenia oraz podniesienie kompetencji zawodowych, komunikacyjnych, analitycznych, w zakresie przedsiębiorczości, kognitywnych, kierowniczych i samo-organizacyjnych studentów studiów stacjonarnych II stopnia Kierunku CHEMIA WMFCH UŚ, odpowiadających potrzebom społeczno - gospodarczych, oczekiwanym przez pracodawców na rynku pracy, poprzez realizację trzymiesięcznych studenckich staży krajowych i zagranicznych. Staż będzie realizowany w formie tutoringu, w ramach którego studenci, pod kierownictwem opiekuna, będą mogli zdobyć praktyczne doświadczenie, rozwinąć umiejętności i kompetencje oczekiwane na rynku pracy, takie jak umiejętność wykorzystania metod obliczeniowych w praktyce, poznawanie nowych metod analiz oraz aparatury pomiarowej wykorzystywanej w laboratoriach komercyjnych, a także umiejętności pracy w grupie, raportowania i przedstawiania wyników przeprowadzonych analiz i pomiarów. Staże realizowane będą w przedsiębiorstwach z branży chemicznej lub pokrewnej, dysponujących własnymi laboratoriami i pracowniami badawczymi. Studenci będą mieli okazję zapoznać się ze specyfiką funkcjonowania przedsiębiorstwa jak również zweryfikować zdobytą na studiach wiedzę w środowisku praktycznym.
CHiP Chemia i Praca - Zwiększenie kompetencji w ramach studiów I i II stopnia na kierunku Chemia i Technologia Chemiczna
Okres realizacji: 01.01.2016-30.09.2018
Wartość projektu: 1 252 044,00 zł
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Cel projektu: podniesienie kompetencji zawodowych, komunikacyjnych, informatycznych, analitycznych, w zakresie przedsiębiorczości, kognitywnych, kierowniczych i samo organizacyjnych studiów stacjonarnych I i II stopnia. Kierunku CHEMIA oraz kierunku TECHNOLOGIA CHEMICZNA Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego, odpowiadających potrzebom społeczno-gospodarczym, oczekiwanym przez pracodawców na rynku pracy, poprzez realizację certyfikowanych szkoleń, zajęć warsztatowych, zajęć praktycznych w formie projektowej, wizyt studyjnych, spotkań panelowych z pracodawcami wdrażanych w ramach Programu Rozwoju Kompetencji na rzecz dalszego kształcenia i/lub zatrudnienia.
Grant Kariera zaczyna się NA UCZELNI w ramach projektu "CZAS NA STAŻ - granty dla innowatorów społecznych oferujących nowe rozwiązania praktycznej nauki zawodu w przejściu z edukacji do pracy"
Okres realizacji: 01.02.2018-31.07.2018
Wartość projektu: 38 930 zł
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Cel projektu: Niniejszy grant to wieloetapowy model zdobywania doświadczeń praktycznych przez studentów, rozpoczynający się już na pierwszym roku studiów. Model polega na rozpoczęciu współpracy pomiędzy studentem, a potencjalnym pracodawcą w wyniku wprowadzenia w siatkę studiów programu umożliwiającego kontakt pomiędzy zainteresowanymi. Długoterminowe wsparcie w połączeniu z praktykami służy płynnemu przejściu z edukacji do pracy z obustronną korzyścią zarówno dla studenta jak i pracodawcy
WYKSZTAŁCONA KADRA = WYKSZTAŁCONY STUDENT - szkolenia dla kadry dydaktycznej Wydziału Nauk Społecznych UŚ
Okres realizacji: 01.03.2017-31.06.2018
Wartość projektu: 84 375,00 zł
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Cel projektu: podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej oraz osiągnięcie długoterminowej poprawy jakości prowadzonych zajęć dydaktycznych na WYDZIALE NAUK SPOŁECZNYCH UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO W KATOWICACH, poprzez realizację cyklu szkoleń. Projekt wychodzi naprzeciw potrzebom, proponując 40 pracownikom ( grupa docelowa: 23 kobiety i 17 mężczyzn) uczestnictwo w 3 szkoleniach ( z zakresu: prowadzenia zajęć w języku angielskim dla obcokrajowców, wykorzystania baz danych i zarządzania informacją) i jednym zindywidualizowanym treningu innowacyjnych umiejętności dydaktycznych. Projekt przyczyni się do osiągnięcia celu szczegółowego PO WER poprzez wzrost kompetencji dydaktycznych kadry w czterech strategicznych obszarach: prowadzenia zajęć w języku angielskim, nowoczesnych metod prowadzenia zajęć dydaktycznych, wykorzystywanie w procesie dydaktycznym specyficznych dla nauk społecznych baz danych; wzrostu kompetencji dydaktycznych w zakresie procesu zarządzania informacją. W ramach projektu zostanie stworzony potencjalny profil możliwości wykorzystania nowoczesnych metod dydaktycznych oraz zostanie poprawiona jakość prowadzonych zajęć dydaktycznych.
NEW Zwiększenie konkurencyjności studentów Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego na rynku pracy pzrez rozwój ich kompetencji zawodowych
Okres realizacji: 01.01.2016-31.08.2018
Wartość projektu: 1 235 004,00 zł
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Cel projektu: podniesienie kompetencji zawodowych, komunikacyjnych, pracy w grupie, analitycznych, informatycznych, interpersonalnych, językowych 135 studentów i studentek studiów stacjonarnych I stopnia kierunków BIOLOGIA, BIOTECHNOLOGIA i OCHRONA ŚRODOWISKA Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, oczekiwanych przez pracodawców od kandydatów do pracy, poprzez realizację certyfikowanych szkoleń, warsztatów, zajęć praktycznych w formie projektowej, zajęć wynikających ze współpracy uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz współpracę z zagranicznymi przedstawicielami firm i uczelni.
iCSE4school Zintegrowane nauczanie przedmiotów ścisłych z perspektywą obliczeniową
Okres realizacji: 01.09.2014-31.08.2017
Finansowanie: Polsko - Erasmus + Akcja 2 Partnerstwa strategiczne
Cel projektu: Celem projektu jest stworzenie metodologii, w tym perspektywy obliczeniowej wykorzystywanej do nauczania matematyki i fizyki w szkołach średnich.
MD_15_17 - Mathematical Duel 2015-17
Okres realizacji: 08.09.2014 - 07.09.2017
Finansowanie: Polsko - Erasmus + Akcja 2 Partnerstwa strategiczne
Cel projektu: Celem projektu jest organizacja szeregu konkursów matematycznych dla młodzieży ze szkół uczestniczących w projekcie pod opieką merytoryczną matematyków z Uniwersytetów: Gratz, Śląskiego i w Ołomuńcu.
Close the deal, fill the gap
Okres realizacji: 01.12.2014-30.11.2016
Finansowanie: Polsko - Tempus IV
Cel projektu: Celem proponowanego projektu jest: rozwój programów informacji zawodowej, doradztwa i edukacji, którego celem jest rozwój zatrudnialności młodych osób, zapewnienie większej różnorodności i szerszego dostępu do doradztwa kariery w instytucjach szkolnictwa wyższego, wzrost znaczenia doradztwa kariery wśród osób decyzyjnych oraz innych partnerów. Grupami docelowymi są studenci, absolwenci, pracodawcy oraz środowisko akademickie. Działania w ramach projektu będą skupiać się na zwiększeniu ilości i różnorodności programów informacji zawodowej, doradztwa, edukacji i współpracy z biznesem. Istotne jest także uaktualnienie materiałów dla doradców kariery w biurach karier, ale także dla innych zainteresowanych członków personelu akademickiego oraz zarządzającego. Dzięki tym działaniom zwiększy się skuteczność oddziaływań biur karier, a poprzez to polepszy się sytuacja studentów i absolwentów wchodzących na rynek pracy.
Bilateralnaniemiecko-polska harmonizacja prawa prywatnego w procesie integracji prawa UE. Uzupełnieni czy opozycja?
Okres realizacji: 15.04.2014 - 30.09.2016
Finansowanie: Polsko - Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki
Cel projektu: Projekt zakłada dokonanie weryfikacji tezy, iż zharmonizowane polsko-niemieckie peawo umów może stanowić źródło europeizacji prawa umów w Unii Europejskiej. Zbadana zostanie koncepcja harmonizacji europejskiego prawa umów w drodze selektywnej harmonizacji horyzontalnej i hybrydyzacji porządków prawnych państw członkowskich.
GEORISK - Nowoczesna edukacja o przeciwdziałaniu zagrożeniom środowiskowym
Czas realizacji 01.01.2015-31.05.2016
Finansowanie: Norweski Mechanizm Finansowania / Fundusz Stypendialno-Szkoleniowy
Cel projektu: Celem projektu jest opracowanie pionierskiego w skali kraju i innowacyjnego kierunku - „Geozagrożenia”. Rezultatem projektu będzie wykształcenie specjalistów w zakresie katastrof naturalnych związanymi ze zmianą klimatu, systemów zarządzania kryzysowego oraz zagrożeń środowiskowych, w tym powodowanymi degradacją środowiska. Rezultat zostanie osiągnięty przez realizację celów szczegółowych tj.: przygotowanie dwujęzycznego programu nauczania z częścią˛ praktyczną, upowszechnienie kierunku oraz idei zrównoważonego rozwoju w EOG. Potrzeba kierunku wynika z nasilania się geozagrożeń przy jednoczesnym deficycie specjalistów branży. Korzyściami wynikającymi z realizacji projektu będą: stworzenie pierwowzoru kierunku wraz z dobrymi praktykami dla innych uczelni, zniwelowanie deficytu rynku pracy na specjalistów branży, poprawa bezpieczeństwa środowiskowego.
PROS - Energetyka prosumencka
Czas realizacji 01.01.2015-31.05.2016
Finansowanie: Norweski Mechanizm Finansowania / Fundusz Stypendialno-Szkoleniowy
Cel projektu: Celem projektu jest uruchomienie studiów podyplomowych, kształcących specjalistów w zakresie wieloaspektowego ujęcia energetyki producenckiej, w tym m.in. zrównoważonego gospodarowania energią, wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, komunikacji społecznej, zagrożeń dla środowiska i klimatu. Opracowanie innowacyjnego progr. studiów realizowanego przez interdyscyplinarny zespół specjalistów, których uzupełniające się kompetencje pozwolą na kompleksowe ujęcie tematu, pozwoli na wykształcenie (merytoryczne i praktyczne) specjalistów wspierających instrumenty polityki energetycznej w praktyce, poprzez kształtowanie świadomości społ., doradztwo i propagowanie wiedzy.
EKOLOGIA KULTUROWA - specjalność na kierunku etnologia, studia II stopnia
Czas realizacji 01.01.2015-31.05.2016
Finansowanie: Norweski Mechanizm Finansowania / Fundusz Stypendialno-Szkoleniowy
Cel projektu: Celem projektu jest przygotowanie programu specjalności na kierunku etnologia, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni postindustrialnych Górnego Śląska i terenów Beskidu Śląskiego. Projekt odpowiada na zdiagnozowane potrzeby studentów (w szczególności studentów etnologii I stopnia) oraz interesariuszy zewnętrznych. Rezultatem będzie przygotowanie absolwentów do wdrażania dobrych praktyk z zakresu ekologii kulturowej. Pracodawcy uzyskają˛ dostęp do wysoko kwalifikowanych pracowników. Specjalność wzbogaci ofertę edukacyjną a UŚ. Rezultaty zostaną osiągnięte dzięki: analizie potrzeb potencjalnych uczestników studiów, opracowaniu programu specjalności i materiałów dydaktycznych, promocji specjalności, organizacji seminariów i warsztatów dla kadry i słuchaczy. Korzyścią˛ będzie podniesienia świadomości i edukacji w zakresie aspektów środowiskowych.
GAMES - Projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej - studia II stopnia
Czas realizacji: 04.11.2013-31.05.2016
Finansowanie: Norweski Mechanizm Finansowania / Fundusz Stypendialno-Szkoleniowy
Cel projektu: Projekt polega na uruchomieniu kierunku: projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej na studiach stacjonarnych II stopnia. Dzięki opracowaniu innowacyjnego programu nauczania obejmującego szereg zajęć fakultatywnych, e-learning a także połączeniu teorii z rozbudowana˛ częścią praktyczną realizowaną wraz ze specjalistami z branży, uda się wykształcić absolwentów wyposażonych w umiejętności, dzięki którym z powodzeniem odnajdą się na rynku pracy i wzmocnią sektor gier komuterowych o profesjonalną kadrę. Projekt realizowany przez Wydział Artystyczny UŚ.
NOJAK - Nowa jakość edukacji - bezpieczeństwo wewnętrzne
Czas realizacji: 04.11.2013-31.05.2016
Finansowanie: Norweski Mechanizm Finansowania / Fundusz Stypendialno-Szkoleniowy
Cel projektu: Projekt polega na uruchomieniu nowej innowacyjnej specjalonści na kierunku administracja: bezpieczeństwo wewnętrzne na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia. Kierunek ma na celu wykształcenie specjalistów w podmiotach kontroli legalności, wykonujących funkcje policyjne. Specjalizacja zostanie wzbogacona o elementy praktyczne, tj.: kursy i szkolenia specjalistyczne.Projekt realizowany przez Wydział Prawa i Administracji UŚ.
PO KL 4.1.1 - Środowiskowe Studia doktoranckie z Nauk Matematycznych (Uniwersytet Śląski, jako Partner)
Czas realizacji 01.09.2009 - 31.12.2015
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: Projekt obejmuje realizację programu rozwojowego, składającego się z 4 głównych elementów: * utworzenie nowych ogólnopolskich środowiskowych studiów doktoranckich z nauk matematycznych o charakterze elitarnym i "mobilnym"; *obowiązkowe staże dla doktorantów poza jednostką macieżystą, wymuszające mobilność; *stypendia dla doktorantów; *organizację wykładów/szkoleń przez specjalistów zewnętrznych, w szczególności przez wybitnych naukowców z całego świata. Więcej...
PO KL 9.1.2 - Uniwersytet kompetetncji kluczowych w chmurze edukacyjnej
Czas realizacji 01.09.2014-30.06.2015
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: Celem projektu jest podniesienie jakości i atrakcyjności oferty edukacyjnej szkół podstawowych i gimnazjalnych działających w gminie Bobrowniki. Cel ten osiągnięty zostanie m.in. poprzez wdrożenie warsztatów przyrodniczych, matematycznych oraz z zakresu przedsiębiorczości. Utworzone zostaną ponadto szkolne ośrodki kariery, w ramach których prowadzone będą warsztaty z zakresu doradztwa zawodowego i rozwoju interpersonalnego dla uczniów. Powstanie cufrowa platforma edukacyjna (lekcej w chmurze), a także przeszkoleni zostną nauczyciele z zakresu IT i nowoczesnych metod nauczania.
Cultivating and forming regional traditions by the Visegrad Group teachers
Okres realizacji: 01.01.2015-30.06.2015
Finansowanie: Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki
Cel projektu: Celem projektu jest wzbudzenie zainteresowania w krajach V4 problematyką regionalnych tradycji kulturowych poprzez wyłonienie i opis postaw nauczycieli wobec kultywowania i tworzenia tradycji regionalnych w kontekście unifikacji kultury europejskiej i światowej, a także próba określenia wspólnych płaszczyzn myślenia i działania nauczycieli. Wyniki badań zostaną zaprezentowane na konferencji, czego efektem będzie praca zbiorowa.
TEEN - Technologies for new Entrepreneurs
Okres realizacji: 07.2013-07.2015
Finansowanie: Lifelong Learning Programme
Cel projektu: Celem projektu jest dokonanie przeglądu istniejących w 11 krajach partnerskich narzędzi ICT wspomagających rozwój umiejętności związanych z przedsiębiorczością. Narz edzia te będą podlegały ocenie, ulepszeniu oraz upowszechnieniu. Wymiana doświadczeń między partnerami pozwoli na wypracowanie najlepszych narzędzi ICTumożloiwiających scalenie różnorakich edukacyjnych i zawodowych ścieżek szkoleniowych. Projekt realizowany jest przez Biuro Karier.
PO KL 8.2.2 - DoktoRIS II - Program Stypendialny na rzecz innowacyjnego śląska (Uniwersytet Śląski, jako Partner)
Czas realizacji – 01.10.2013-30.09.2015
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: Projekt DoktoRIS został przygotowany z myślą niwelowaniu barier stojących przed uczestnikami studiów doktoranckich i stanowi inwestycję niezbędną dla zwiększania konkurencyjności Województwa Śląskiego. Projekt obejmuje program stypendialny skierowany do doktorantów (woj. śląskiego) kształcących się w dziedzinach nauki i dyscyplinach naukowych oraz przygotowujących pracę doktorską o zakresie i tematyce zgodnej z kluczowymi obszarami technologicznymi wskazanymi w Programie Rozwoju Technologii Województwa Śląskiego na lata 2010-2020. W ramach wsparcia przewidziane zostały: *stypendia mające na celu przyspieszenie postępów oraz podniesienie jakości pracy naukowej doktorantów i doktorantek, *przeszkolenie stypendystów w zakresie tematyki związanej z prawem własności intelektualnej oraz komercjalizacją wiedzy, *uruchomienie punktu konsultacyjnego dla doktorantów. Podsumowaniem realizacji projektu będzie wydanie folderu obejmującego wyniki prac doktoranckich uczestników projektu wraz z ich potencjalnym zastosowaniem w gospodarce. Więcej...
PO KL 8.2.1 - Fundament Optymalnego Rozwoju: Staże z Technologii - FORSZT
Czas realizacji 01.08.2013 - 30.06.2015
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: Zasadniczym celem projektu jest zwiększenie w latach 2013-2015 poziomu współpracy Uniwersytetu Śląskiego z podmiotami gospodarczymi regionu poprzez wdrożenie działań, tj.: program stypendialny dla doktorantów, organizacja staży dla doktorantów w przedsiębiorstwach oraz organizacja staży dla pracowników naukowych. Ponadto w projekcie przewidziano organizację szkolenia i seminiarium. Łącznie projekt obejmie 30 uczestników. Projekt realizaowany na Wydziale Matematyki, Fizykii i Chemii.Więcej...
PO KL 4.1.2 - Matematyka kodem nowoczesności
Czas realizacji 01.07.2012 - 31.10.2015
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: Ogólnym celem projektu jest wzrost liczby absolwentów kierunków matematyczno-przyrodniczych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki. W ramach projektu wsparciem został objęty kierunek Matematyka UŚ - studenci przyjęci w ramach naboru na rok akademicki 2012/2013. W ramach niniejszego projektu przewidziano stypendia naukowe oraz różne formy podnoszące atrakcyjność kształcenia, w tym: kursy wyrównawcze; specjalistyczne szkolenia ; dodatkowe wyjazdy studyjne; staże zawodowe.Projekt realizowany na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii. Więcej...
PO KL 4.1.2 - UStuŚ – Uniwersyteckie Studia Środowiskowe: Kierunek Zamawiany „Ochrona Środowiska”
Czas realizacji 01.07.2012 - 30.09.2015
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: Ogólnym celem projektu jest wzrost liczby absolwentów kierunków matematyczno-przyrodniczych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki. W ramach projektu wsparciem został objęty kierunek Ochrona Środowiska UŚ - studenci przyjęci w ramach naboru na rok akademicki 2012/2013. W ramach niniejszego projektu przewidziano stypendia naukowe oraz różne formy podnoszące atrakcyjność kształcenia, w tym: kursy wyrównawcze; specjalistyczne szkolenia ; dodatkowe wyjazdy studyjne; staże zawodowe. Projekt realizowany na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska. Więcej...
PO KL 4.1.2 - Informatyka Inżynierska – Kierunek Zamawiany Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Czas realizacji 01.06.2012 - 31.12.2015
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: Ogólnym celem projektu jest wzrost liczby absolwentów kierunków matematyczno-przyrodniczych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki. W ramach projektu wsparciem został objęty kierunek Informatyka UŚ - studenci przyjęci w ramach naboru na rok akademicki 2012/2013. W ramach niniejszego projektu przewidziano stypendia naukowe oraz różne formy podnoszące atrakcyjność kształcenia, w tym: kursy wyrównawcze; specjalistyczne szkolenia ; dodatkowe wyjazdy studyjne; staże zawodowe. Projekt realizowany na Wydziale Informatyki i Nauk o Materiałach.Więcej...
PO KL 4.1.1 - Kompetentny informatyk - rozwój kompetencji przyszłych specjalistów IT (KI-IT)
Czas realizacji 01.12.2014-30.09.2015
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: Celem projektu jest wdrożenie programu rozwojowego na kierunku informatyka, którego celem jest wyposażenie studentów w tzw. kompetencje oczekiwane przez pracodawców. Projekt zakłada: [1] wzmocnienie praktycznych elementów kształcenia i zaangażowanie pracodawców w realizację programu studiów (Rad Programowa, program stażowy krajowy i zagraniczny); [2] wzmocnienie kompetencji miękkich studentów (gra symulacyjna, szkolenia z: komunikacji, pracy w zespole, radzenia sobie ze stresem); [3] a także elementy dodatkowe, tj.: certyfikacja studentów z zakresu IT, warsztaty doszkalając. Projekt realizowany będzie przez Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach.
PO KL 4.1.1 - Partnerstwo - Aktywizacja - Staże - PAS
Czas realizacji 01.12.2014-30.09.2015
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: Celem projektu jest uatrakcyjnienie oferty kształcenia UŚ i dostosowanie jej do potrzeb rynku prac. Projekt zakłada realizację krajowego programu 3-miesięcznych staży, zagranicznego programu 1-miesiecznych staży, a także wdrożenie elementów mających na celu wzmocnienie działalności Biura Karier UŚ (dodatkowe warsztaty prowadzone przez praktyków). Projekt realizowany będzie przez Wydział Matematyki, Fizyki i Chemi oraz Wydział Informatyki i Nauk o Materiałach (ŚMCEIBI).
PO KL 4.1.1/PN - PWP Projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej - innowacyjny rozwój studiów II stopnia w oparciu o doświadczenia partnera zagranicznego
Czas realizacji: 01.01.2014-30.06.2015
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: Celem projektu jest wzmocnienie potencjału dydaktycznego Uniwersytetu Śląskiego poprzez przygotowanie, uruchomienie i realizację studiów II stopnia na kierunku "Projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej" obejmującym dwie specjalizacje: grafika komputerowa i dźwięk w grach. Projekt będzie także wpływał na podniesienie kompetencji kadry w zakresie kształcenia specjalistów projektowania gier oraz nawiązanie współpracy z krajowymi i zagranicznymi pracodawcami w ramach prowadzonego kierunku celem podniesienia kwalifikacji praktycznych przyszłych absolwentów. Projekt przyczyni się do zwiększenia liczby absolwentów z wykształceniem odpowiadającym wymogom współczesnej branży gier komputerowych. Studia przygotowane i prowadzone będą przez Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego we współpracy ponadnarodowej z Uniwersytetem Ostrawskim.
PO KL 4.1.1/PN - PWP Partnerstwo - Informatyka - Nanofizyka - PIN
Czas realizacji: 01.01.2014-30.06.2015
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: Celem projektu jest wzmocnienie potencjału dydaktycznego Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego poprzez modyfikację programów studiów, tj.: *I stopień kierunku "Informatyka stosowana",*II stopnień kierunku "Nanofizyka", *III stopień kierunku "Nanofizyka i modelowanie w układach nano". Projekt będzie także wpływał na poziom przygotowania studentów do wejścia na rynek pracy poprzez utworzenie Biura Integracji Zawodowej. Projekt przyczyni się do zwiększenia liczby absolwentów posiadających wykształcenie w zakresie technologii informacyjnych i nanotechnologicznych. Studia prowadzone będą w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych we współpracy ponadnarodowej z Universite du Maine.
PO KL 4.1.2 - Inżynier Materiałów - Materiał na Inżyniera. Kształcenie zamawiane na kierunku Inżynieria Materiałowa Uniwersytetu Śląskiego
Czas realizacji 30.06.2011 - 31.10.2015
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: W ramach projektu wsparciem został objęty Kierunek Inżynieria Materiałowa UŚ. W ramach niniejszego projektu przewidziano stypendia nauk. oraz różne formy podnoszące atrakcyjność kształcenia w tym kursy wyrównawcze z matematyki, fizyki i chemii; specjalistyczny kurs języka angielskiego; dodatkowe wykłady prowadzone przez najlepszych wykładowców krajowych i zagranicznych; staże zawodowe. Więcej...
PO KL 4.1.2 - GEOFUTURE - Geofizyka w gospodarce przyszłości
Czas realizacji 01.06.2012 - 30.11.2015
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: Ogólnym celem projektu jest wzrost liczby absolwentów kierunków matematyczno-przyrodniczych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki. W ramach projektu wsparciem został objęty kierunek Geofizyka UŚ - studenci przyjęci w ramach naboru na rok akademicki 2012/2013. W ramach niniejszego projektu przewidziano stypendia naukowe oraz różne formy podnoszące atrakcyjność kształcenia, w tym: kursy wyrównawcze; specjalistyczne szkolenia ; dodatkowe wyjazdy studyjne; staże zawodowe. Projekt realizowany na Wydziale Nauk o Ziemi. Więcej...
PO KL 4.1.2 - Zwiększenie liczby absolwentów kierunku chemia ZLAB
Czas realizacji 01.07.2012 - 31.10.2015
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: Ogólnym celem projektu jest wzrost liczby absolwentów kierunków matematyczno-przyrodniczych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki. W ramach projektu wsparciem został objęty kierunek Chemia UŚ - studenci przyjęci w ramach naboru na rok akademicki 2012/2013. W ramach niniejszego projektu przewidziano stypendia naukowe oraz różne formy podnoszące atrakcyjność kształcenia, w tym: kursy wyrównawcze; specjalistyczne szkolenia ; dodatkowe wyjazdy studyjne; staże zawodowe. Projekt realizowany na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii. Więcej...
International scientific conference on the theoatre of local histories in Central Europe
Okres realizacji: 01.09.2014 - 31.01.2015
Finansowanie: Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki
Cel projektu: Międzynarodowa konferencja naukowa finansowana z FV4 „Teatr historii lokalnych" poświęcona jest współczesnemu teatrowi środkowoeuropejskiemu, zajmującemu się szeroko rozumianą lokalnością: historią i tożsamością miejsca, w którym funkcjonuje, a także uwikłaniem w lokalną politykę. Celem konferencji jest wymiana doświadczeń i refleksji kulturoznawców, teatrologów,krytyków i praktyków teatru z krajów Europy Środkowej.
CareerS - Development of Carees Guidance Aimed at Improving Higher Education in Serbia
Okres realizacji: 15.10.2011 - 14.04.2015
Finansowanie: Tempus IV
Cel projektu: Celem projektu jest: rozwój programów informacji zawodowej, doradztwa i edukacji, którego celem jest rozwój zatrudnialności młodych osób, zapewnienie większej różnorodności i szerszego dostępu do doradztwa kariery w instytucjach szkolnictwa wyższego, wzrost znaczenia doradztwa kariery wśród osób decyzyjnych oraz innych partnerów.
EWT - Akcent@com (Uniwersytet Śląski, jako Partner)
Czas realizacji: 07.2013 - 04.2015
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Europejska Współpraca Terytorialna
Cel projektu: Projekt ma na celu podniesienie współpracy transgranicznej instytucji edukacyjnych działających w 6 euroregionach położonych wzdłuż granicy polsko-czeskiej. W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie badań ankietowych określających poziom i możliwości współpracy między euroregionami oraz organizacja wspólnych warsztatów/spotkań. Głównym tematem warsztatów będzie edukacja interkulturowa i rozwój kompetencji komunikacyjnych w językach krajów sąsiadujących, a także wyszukanie potencjalnych partnerów do realizacji wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych. Projekt realizowany będzie przez Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji.
PO KL 6.1.1 - Programowanie kariery - wsparcie młodych osób na rynku pracy
Czas realizacji: 01.02.2014-30.04.2015
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: Celem projektu jest aktywizacja zawodowa i podniesienie zdolności do zatrudnienia 60 osób pozostających bez zatrudnienia, w wieku od 15-30 lat z wykształceniem wyższym, zamieszkujących województwo śląskie. Cel osiągnięty zostanie poprzez organizację szkoleń z zakresu poszukiwania pracy, doradztwo zawodowe, uruchomienie kursu zawodowego w zakresie "programowanie aplikacji internetowych" oraz realizację programu staży zawodowych. Projekt skoncentrowany zostanie na wsparciu w zakresie poszerzania kompetencji IT osób bezrobotnych, co wynika z szybkiego rozwoju sektora i zapotrzebowania regionalnego rynku pracy na specjalistów w tym zakresie. Projekt stanowi odpowiedź na problem wysokiej stopy bezrobocia wśród osób młodych, a pośrednio wpłynie na rozwój branży IT w regionie. Projekt realizowany będzie przez Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego.
PO KL 4.3 - Zwiększenie udziału osób dorosłych w kształceniu w zakresie narzędzi informatycznych i technologii - NITKA
Czas realizacji 01.06.2013 - 31.05.2015
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: Celem projektu jest rozwój potencjału Uniwersytetu Śląskiego poprzez wdrożenie działań z zakresu "kształcenia przez całe życie" w obszarach kluczowych. W ramach projektu m.in.: [1] otwarte zostaną nowe kierunki studiów podyplomowych, tj.: analiza instrumentalna, e-zdrowie, multimedia w edukacji informatycznej, grafika komputerowa gier oraz informatyka w MŚP. [2] przeprowadzony zostanie kurs przygotowujący do uzyskania Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych. [3] przeprowadzone zostanąszkolenia dla kadry dydaktycznej z kluczowych obszarów kształcenia. [4] zrealizowane zostaną staże i szkolenia dla kadry dydaktycznej w wiodących zagranicznych i krajowych ośrodkach akademickich i naukowo-badawczych. Więcej...
PO KL 4.1.2 – Matematyka podstawą sukcesu
Czas realizacji 01.07.2011 - 30.10.2014
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: W ramach projektu wsparciem został objęty Kierunek Matematyka UŚ. W ramach niniejszego projektu przewidziano stypendia naul. oraz różne formy podnoszące atrakcyjność kształcenia w tym: kursy wyrównawcze z matematyki, fizyki i chemii; specjalistyczny kurs języka angielskiego; dodatkowe wykłady prowadzone przez najlepszych wykładowców krajowych i zagranicznych; staże zawodowe. Więcej...
PO KL 8.1.1 - Wzmocnienie potencjału firm w Śląskim Kalstrze NANO
Czas realizacji: 01.01.2014-31.12.2014
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: Celem projektu jest podniesienie konkurencyjności Śląskiego Klastra NANO poprzez wzmocnienie firm działających w jego obrębie. Projekt skierowany jest do 12 przedsiębiorstw i ich pracowników prowadzących działalność w sektorze nanotechnologicznym w ramach Śląskiego Klastra NANO. W ramach projektu planuje się przeszkolenie 45 osób w zakresie: ochrony i wyceny kapitału intelektualnego w sektorze nano, finansowania projektów nanotechnologicznych, sposobów komercjalizacji, sprzedaży i brokeringu oraz umiejętności językowych. Ponadto planuje się wydanie przewodnika dla kadr zarządzających firmami sektora NANO. Przewodnik będzie miał charakter doradczy, a jego zadaniem będzie wspomaganie zarządzania firmą poprzez wskazanie trendów i przykładowych rozwiązań na poziomie strategicznego zarządzania przedsiębiorstwem.
PO KL 1.5 - Uniwersytet przyjazny rodzinie (Uniwersytet Śląski, jako Partner)
Czas realizacji: 01.01.2013-31.12.2014
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: Celem projektu jest ułatwienie w okresie realizacji projektu powrotu do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci 45 pracownikom Uniwersytetu Śląskiego. Więcej...
CareerS - Development of Career Guidance Aimed at Improving Higher Education in Serbia
Okres realizacji: 17.10.211-14.10.2014
Finansowanie: Lifelong Learning Programme, TEMPUS IV
Cel projektu: Celem projektu jest zwiększenie ilości i różnorodności programów informacji zawodowej, doradztwa, edukacji i współpracy z biznesem. Podjęte działania mają na celu zwiększyć skuteczność oddziaływań biur karier, a poprzez to polepszyć sytuację studentów i absolwentów wchodzących na rynek pracy. Uniwersytet Śląski jest partnerem projektu. Projekt realizowany jest przez Biuro Karier http://www.bk.us.edu.pl/
Media w edukacji formalnej i nieformalnej w krajach Grupy Wyszehradzkiej
Czas realizacji: 02.2014-07.2014
Finansowanie: Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki
Cel projektu: Przedmiotem projektu jest przeprowadzenie badań naukowych , których efektem będzie tranfser tzw. dobrych praktyk w zakresie użytkowania narzędzi medialnych w edukacji formalnej i nieformalnej dzieci i młodzieży krajów wyszehradzkich. Uzyskane w trakcie badań wyniki zaprezentowane zostaną podczas międzynrodowej konferencji, w której uczestniczyć będą przedstawiciele Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Więcej...
PO KL 4.2- Nauka dla Gospodarki - efektywne zarządzanie badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac badawczych
Czas realizacji 01.09.2012 - 30.06.2014
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: Celem zasadniczym projektu jest podniesienie jakości zarządzania badaniami naukowymi oraz transferem technologii (B+R). Niniejszy cel osiągnięty zostanie poprzez kompatybilne wprowadzenie następujących rozwiązań: * szkolenia dla pracowników naukowych z zakresu kreatora innowacyjnych badań, * wyjazdy studyjne dla pracowników do parków naukowo-technologicznych w Europie, * utworzenie punktu konsultacyjnego - doradztwo dla pracowników naukowych. Więcej...
PO KL 8.2.1 - EKO - STAŻ (Uniwersytet Śląski, jako Partner)
Czas realizacji 01.08.2012 - 31.07.2014
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: Celem projektu jest budowa platformy współpracy między środowiskami biznesu i nauki poprzez organizację konferencji naukowych, staży dla pracowników naukowych w przedsiębiorstwach oraz system wymiany informacji. Liderem projektu jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Uniwersytet pełni rolę Partnera. Więcej...
PO KL 8.2.1- Śląska współpraca: Innowacje Dla Efektywnego Rozwoju – ŚWIDER
Czas realizacji 01.09.2012 - 31.08.2014
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: Celem projektu jest wzrost innowacyjności w regionie poprzez wzmocnienie współpracy Instytucji Naukowo-Badawczych (UŚ) a przedsiębiorczością. Cel projektu zostanie osiągnięty poprzez wsparcie stypendialne i stażowe dla 13 doktorantów kształcących się na kierunkach istotnych w punktu widzenia RSI WSL. W projekcie przewidziano ponadto wsparcie towarzyszące (szkolenia, seminaria, konferencje). Więcej...
PO KL 4.1.1 - Uniwersytet Partnerem Gospodarki Opartej na Wiedzy – UPGOW
Czas realizacji 01.09.2008-31.03.2014
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: Projekt obejmuje: dostosowanie kształcenia do potrzeb gospodarki i rynku pracy, wspieranie nowych i istniejących kierunków oraz specjalności o priorytetowym znaczeniu dla gospodarki, podniesienie atrakcyjności kształcenia, wzrost popularności kierunków ścisłych, wzmocnienie praktycznych elementów nauczania oraz pogłębienie współpracy z pracodawcami. Projekt realizowany jest poprzez: metody kształcenia na odległość, studia podyplomowe i kursy, stworzenie większych możliwości edukacyjnych dla niepełnosprawnych, rozwijanie kompetencji dydaktycznych kadry akademickiej. Więcej...
PO KL 8 INNOWACYJNY - Nowoczesne komputerowe metody kształcenia dla regionalnych kadr innowacyjnej gospodarki: iCSE
Czas realizacji 01.04.2011 - 31.03.2014
Finansowanie: Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Cel projektu: InnowacyjnośĆ projektu polega na integracji metod komp.(wizualizacja,numeryka,analiza danych) z kierunkowymi przedmiotami wybranych nauk ścisłych. PRODUKTEM FINALNYM projektu będzie integracja przedmiotów kierunkowych studiów chemia, fizyka medyczna, fizyka techniczna, ekonofizyka i biofizyka z metodami komputerowymi polegająca na opracowaniu materiałów dydaktycznych, narzędzi IT (w partnerstwie z Oslo) oraz sposobu pracy z tymi technologiami. Więcej...
PO KL 4.1.2 - Atrakcyjna i Innowacyjna Biotechnologia – ATRINBIOTECH
Czas realizacji 10.05.2010 - 31.10.2013
Cel projektu: W ramach projektu wsparciem został objęty Kierunek Biotechnologia na specjalnościach: Biotechnologia Roślin Użytkowych oraz Biotechnologia Środowiska. Przewidziano: stypendia nauk. oraz różne formy podnoszące atrakcyjność kształcenia w tym: kursy wyrównawcze z matematyki, fizyki i chemii; specjalistyczny kurs języka angielskiego „English in Biotechnology”; nowe przedmioty i kursy specjalnościowe; dodatkowe wykłady prowadzone przez najlepszych wykładowców krajowych i zagranicznych; staże zawodowe organizowane w firmach i zakładach związanych z sektorem biotechnologicznym; dodatkowe finansowanie działalności Koła Naukowego Biotechnologów; warsztaty z przedsiębiorczości. Więcej...
PO KL 8.2.1 - TWING - Transfer Wiedzy Nauka - Gospodarka: Program stypendialny
Czas realizacji 01.10.2011 - 30.09.2013
Cel projektu: W ramach projektu zostaną zrealizowane następujące działania: PROGRAM STYPENDIALNY dla doktorantów prowadzacych badania w zakresie zgodnym z “Listą kierunków rozwoju technologicznego WSL do roku 2020” w tym RIS i jednocześnie będącymi naturalnym rozszerzeniem badań prowadzonych na US; PROGRAM STAŻOWY = wsparcie towarzyszące: stypendyści/tki odbeda staż w 2012 r. (300h/1osoba/13 os.) podczas którego będa gromadzić materiały naukowe w innowacyjnych przedsiębiorstwach śląskich; SZKOLENIE Z ZAKRESU KOMERCJALIZACJI WIEDZY. Więcej...
PO KL 8.2.1 - Przedsiębiorczość akademicka na START (Uniwersytet Śląski, jako Partner)
Czas realizacji 01.09.2011 - 31.08.2013
Cel projektu: Projekt jest skierowany do studentów, absolwentów i doktorantów. Jego celem jest wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw poprzez wypromowanie w ciągu 2 lat w środowisku idei podejmowania działalności gospodarczej w opraciu o związek uczelni wyższych i biznesu oraz przygotowanie grupy 1680 uczestników do rozpoczęcia działalności gospodarczej typu spin off/on. Więcej...
"Go to work! Polish young professionals on European labour market”
Program: Lifelong Learning Programme, Leonardo da Vinci
Okres realizacji: 01.07.2011-31.05.2013
Cel projektu: Celem projektu jest wzmocnienie potencjału zawodowego absolwentów kierunków ścisłych Uniwersytetu Śląskiego. Aby osiągnąć ten cel zaplanowano zorganizowanie 24 staży zagranicznych, które trwały trzy miesiące.
OPTIMALE - Optimising Professional Translator Training in Multilingual Europe
Program: Lifelong Learning Programme
Okres realizacji: 01.10.2010-30.09.2013
Cel projektu: Projekt ma na celu monitorowanie zmieniającego się charakteru zawodu tłumacza w dobie Internetu, sieci społecznych i zwiększającej się automatyzacji. Celem projektu jest stymulowanie wysokiej jakości w kształceniu tłumaczy zawodowych. Uniwersytet Śląski jest partnerem projektu. Projekt realizowany jest przez Wydział Filologiczny UŚ.
NetQues - Network for Tuning Standards and Quality of Education Programmes for Speach and Language Therapists in Europe
Program: Lifelong Learning Programme, ERASMUS
Okres realizacji: 01.10.2010-30.09.2013
Cel projektu: Celem projektu jest zdefiniowanie wzorców edukacyjnych i wymiana doświadczeń "najlepszych praktyk" w zakresie nauczania, uczenia się i oceny w dziedzinie logopedii. Uniwersytet Śląski jest partnerem projektu. Projekt realizowany jest przez Wydział Filologiczny UŚ.
PO KL 8.2.2 - DoktoRIS I - Program Stypendialny na rzecz innowacyjnego śląska (Uniwersytet Śląski, jako Partner)
Czas realizacji – 01.10.2011 - 30.09.2013
Cel projektu: Projekt obejmuje program stypendialny skierowany do doktorantów kształcących się w dziedzinach nauki i dyscyplinach naukowych oraz przygotowujących pracę doktorską o zakresie i tematyce zgodnej z kluczowymi obszarami technologicznymi wskazanymi w Programie Rozwoju Technologii Województwa Śląskiego na lata 2010-2020. W ramach wsparcia przewidziane zostały: *stypendia mające na celu przyspieszenie postępów oraz podniesienie jakości pracy naukowej doktorantów i doktorantek, *przeszkolenie stypendystów w zakresie tematyki związanej z prawem własności intelektualnej, komercjalizacją wiedzy i przedsiębiorczością. Więcej...
PO KL 9.4 - Podyplomowe Kwalifikacyjne Studia w zakresie ICT, języka obcego oraz Historii i Społeczeństwa. Dziedzictwa epok.
Czas realizacji: 01.03.2011 - 13.01.2013
Cel projektu: Projekt obejmuje organizację studiów podyplomowych. Wsparciem objęte zostanie 50 K oraz 10 M, zamieszkałych w województwie śląskim, posiadających przygotowanie pedagogiczne i chcących poszerzyć posiadane kompetencje kluczowe (w zakresie ICT oraz języka obcego), a także nabyć kwalifikacje do nauczania przedmiotu (HiS) w szkołach ponadgimnazjalnych.
PO KL 3.3.4 - Aktywny w szkole, aktywny w życiu
Czas realizacji: 01.11.2008-31.10.2012
Cel projektu: Projekt skierowany jest do społeczności gimnazjów: uczniów, nauczycieli, dyrektorów, a także przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego prowadzących te szkoły – w sumie beneficjentami projektu będzie ponad 3000 osób. W projekcie wezmą udział gimnazja zlokalizowane na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego i łódzkiego. Szczególnie ważnym partnerem projektu będą szkoły z terenów wiejskich. Celem projektu jest nawiązanie kontaktu na linii Uniwersytet - szkoły, który umożliwia rozwinięcie zainteresowań i przygotuje do podjęcia świadomego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, a później kierunku studiów i przyszłej pracy zawodowej przez dzieci i młodzież. Więcej...
PO KL 3.3.4 - Partnerzy w nauce
Czas realizacji: 01.11.2008-31.10.2012
Cel projektu: Projekt skierowany jest do społeczności szkół podstawowych: uczniów, nauczycieli, dyrektorów, a także przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego prowadzących te szkoły – w sumie beneficjentami projektu będzie ponad 3000 osób. W projekcie wezmą udział gimnazja zlokalizowane na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego i łódzkiego. Szczególnie ważnym partnerem projektu będą szkoły z terenów wiejskich. Celem projektu jest nawiązanie kontaktu na linii Uniwersytet - szkoły, który umożliwia rozwinięcie zainteresowań i przygotuje do podjęcia świadomego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, a później kierunku studiów i przyszłej pracy zawodowej przez dzieci i młodzież. Więcej...
PO KL 4.1.2 - Zamawianie kształcenia na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych - pilotaż
Czas realizacji: 21.08.2008-15.03.2012
Cel projektu: Celem kształcenia zamawianego jest zwiększenie liczby absolwentów na kierunkach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy (na UŚ są to 2 specjalności: modelowanie matematyczne na kierunku matematyka oraz biotechnologia roślin użytkowych na kierunku biotechnologia). W ramach tych, wybranych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, specjalności przewidziano miesięczne stypendia oraz różne formy działalności dydaktycznej podnoszące atrakcyjność kształcenia w tym m.in. wykłady w języku angielskim, kursy specjalnościowe poszerzające wiedzę praktyczną, innowacyjne metody kształcenia, dodatkowe praktyki, wykłady ekspertów zewnętrznych, warsztaty terenowe, zajęcia wyrównawcze.
PO KL 8.2.1 - START- program promocji przedsiębiorczości w uczelniach wyższych w województwie śląskim (Uniwersytet Śląski, jako Partner)
Czas realizacji: 01.06.2009-31.05.2011
Cel projektu: Celem projektu jest podniesienie poziomu kreatywności i wzmacniania postaw przedsiębiorczych wśród studentów uczelni wyższych województwa śląskiego, zachęcanie studentów do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, integrowanie środowisk akademickich w całym województwie śląskim. Więcej...
PO KL 8.1.1 - Kurs dla kierowców autokarów
Czas realizacji: 01.01.2010 - 31.12.2011
Cel projektu: Celem projektu jest podnoszenie i aktualizacja umiejętności zawodowych przez dorosłe osoby pracujące, które wyrażają chęć nabycia nowych, uzupełnienia lub podwyższenia kwalifikacji i umiejętności. Więcej...
PO KL 8.1.1 - Praktyczny kurs nowoczesnych metod analizy instrumentalnej
Czas realizacji: 01.11.2009 - 30.12.2011
Cel projektu: Celem projektu jest podnoszenie, nabycie nowych lub uzupełnienie posiadanych kwalifikacji przez dorosłe osoby pracujące, w zakresie praktycznej nauki nowoczesnych metod analizy instrumentalnej. Więcej...
PO Pomoc Techniczna - Wzmocnienie spójności terytorialnej i efektywności funkcjonowania miast na prawach powiatu z wykorzystaniem doświadczeń francuskich
Czas realizacji: 01.07.2011 - 31.10.2011
Cel projektu: Projekt mający na celu przeprowadzenie badań na temat organizacji i przestrzennej funkcjonowania obszaru metropolitarnego Warszawy i Górnośląskiego Związku Metropolitarnego. Badania dot.: rozwoju obszarów metropolitarnych, celów jakie powinny być realizowane w ramach polityk rozwojowych miast, preferowanych rozwiązań instytucjonalnych służących służących zarządzaniu obszarem, możliwości współpracy między miastami badanego obszaru, rozwiązań prawnych dotyczących specjalnych mechanizmów finansowania, rozwiązań prawnych dotyczących współpracy i koordynacji spraw publicznych oraz mechanizmów działań w obszarach metropolitarnych. Więcej...
EWT - Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem (UŚ, jako Partner)
Czas realizacji:
Cel projektu: elem projektu jest integracja społeczna osób niepełnosprawnych m.in. poprzez: *integrowanie studentów Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz studentów Uniwersytetu w Ostrawie; *nawiązanie kontaktu z organizacjami działającymi na rzecz niepełnosprawnych; *budzenie świadomości społecznej uczniówi studentów;*rozpoznanie sytuacji społecznej i ekonomicznej osób niepełnosprawnych; *stworzenie programu edukacyjnego na temat potrzeb osób niepełnosprawnych, *stworzenie platformy współpracy z zakresu wymiany doświadczeń
EWT - Dziedzictwo kulturowe jako klucz do tożsamości pogranicza polsko-czeskiego na Śląsku Cieszyńskim w 1200-lecie Cieszyna
Czas realizacji: 2009-2010
Cel projektu: Projekt z zakresu szerzenia kultury skierowany głównie do: mieszkańcy pogranicza polsko-czeskiego, studentów Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, środowisk naukowych regionu (osoby skupione wokół instytucji kulturalnych, oświatowych i edukacyjnych, np. Uniwersytet Śląski, Teatr w Czeskim Cieszynie, Książnica Cieszyńska oraz instytucje i osoby skupione wokół Kongresu Polaków, nauczyciele i pedagodzy ze szkół różnego szczebla po obu stronach granicy).
EWT - Instytucje i organizacje wspierające rozwój i socjalizację osób niepełnosprawnych intelektualnie na terenie powiatów cieszyńskiego i karwińskiego
Czas realizacji: 01.07.2010 - 08.12.2012
Cel projektu: Nadrzędnym celem projektu jest współpraca polsko-czeska na gruncie integracji społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną. Sąsiedztwo przygraniczne powiatów cieszyńskiego i Kawińskiego, oraz funkcjonowanie na tym obszarze zarówno instytucji wsparcia i socjalizacji osób z niepełnosprawnością, jak i wpływ kształcenia pedagogicznego na Uniwersytecie Śląskim i Uniwersytecie Ostrawskim, projekty Instytutu Diakońskiego i Diakonii Śląskiej w RCz czynią ten obszar szczególnie interesującym społecznie.
EWT - Kolorowe ścieżki euroregionu
Czas realizacji: 01.05.2010 - 30.12.2011
Cel projektu: Głównym celem projektu jest podnoszenie konkurencyjności szkół na pograniczu polsko-czeskim, a przede wszystkim wzbogacenie wiadomości i umiejętności uczestników projektu poprzez wytworzenie wspólnego programu edukacyjnego w zakresie wychowania regionalnego. Grupą docelową projektu są nauczyciele przedszkoli i nauczania wczesnoszkolnego.
PO KL 1.2 - Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników pomocy i integracji społecznej
Czas realizacji: 2010
Cel projektu: Projekt realizowany na Wydziale Nauk Społecznych dotyczący realizacji kursu II stopnia specjalizacji pracownik socjalny - praca socjalna z osobami będącymi ofiarami przemocy.
PO KL - Nauczyciel zawodu z przyszłością
Czas realizacji: 2009-2010
Cel projektu: Projekt realizowany jest w okresie od stycznia 2009 do września 2010 przez Uniwersytet Śląski i partnera projektu - Politechnikę Śląską. Celem projektu jest podwyższenie kwalifikacji osób zainteresowanych pracą w sektorze edukacji poprzez uzyskanie uprawnień do nauczania jednego z poniższych przedmiotów: Teleinformatyka, Technika urządzeń audiowizualnych, Mechanika automatyki przemysłowej, Mechanika urządzeń precyzyjnych, Mechatronika, Technika urządzeń informatycznych, Elektromechanika, Mechanika maszyn i urządzeń, Technika bezpieczeństwa i higieny pracy, Obsługa finansowo-statystyczna, Obsługa biurowa instytucji administracji publicznej, Logistyka procesów produkcyjno-usługowych, Logistyka dystrybucji towarów i usług, Opieka andragogiczna i pielęgnacyjna. Więcej...
PO KL - DiAPREZAMUS - pakiet diagnostyczno-metodyczny wspierający proces orientacji zawodowej dzieci i młodzieży
Czas realizacji: 2009-2010
Cel projektu: Podstawowym celem projektu „DIAPREZAMUS” jest zatem stworzenie wystandaryzowanych narzędzi diagnostycznych umożliwiających badanie predyspozycji oraz zainteresowań zawodowych młodzieży uczącej się. Dzięki temu będą mogły służyć dzieciom i młodzieży stojącym przed wyborem każdego z etapów edukacji. Istotną zaletą tak skonstruowanego pakietu diagnostycznego jest możliwość dostosowania procesu doradczego do aktualnego poziomu rozwoju ucznia z zachowaniem wiedzy na temat wcześniejszych etapów rozwoju.
Central-European ethos or local traditions: Freedom, Responsibility, Equality, Justice
Program: International Visegrad Fund / Standard Grants
Czas realizacji: 01.06.2010-30.05.2011
Cel projektu: Zagadnienia projektowe: Etos środkowoeuropejski czy tradycje lokalne: wolność, odpowiedzialność, równość, sprawiedliwość.
Seniorzy w akcji
Program: Polsko - amerykańska Fundacja Wolności
Czas realizacji: 20.10.2011 - 30.01.2012
Cel projektu: Projekt realizowany na potrzeby Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Territorial Autonomy in the European Perspective. The Visegrad Experience
Program: International Visegrad Fund / Mikro Grants
Czas realizacji: 2012
Cel projektu: W ramach projektu w 2012 roku zorganizowana została międzynarodowa konferencja dotycząca zagadnień "autonomii terytorialnej w perspektywie europejskiej. Doświadczenia państw Grupy Wyszehradzkiej". Projekt realizowany był przez Wydział Nauk Społecznych. Więcej informacji na stronie projektu http://autonomia.us.edu.pl/
Implementation and Enforcement of EU Consumer Law in Visegrad Countries
Program: International Visegrad Fund / Strategic Grants
Czas realizacji: 2012
Cel projektu: W ramach projektu w 2012 roku zorganizowana została międzynarodowa konferencja pt. "Implementacja i stosowanie prawa konsumenckiego Unii Europejskiej w państwach wyszehradzkich". Projekt realizowany był przez Wydział Prawa i Administracji.
SPO-RZL - Cykl szkoleń ustawicznych dla profesjonalnej kadry pomocy społecznej
SPO-RZL - Studia podyplomowe dla nauczycieli w zakresie ICT, języków obcych oraz drugiego przedmiot
EQUAL - WISP — Wirtualny Inkubator Gospodarki Społecznej. Model funkcjonowania w sieci współpracy
SPO-RZL - Studia podyplomowe dla nauczycieli „Szkolny doradca zawodowy”
Niech MOOC będzie z Tobą - programowanie drogą do sukcesu zawodowego
Finansowanie: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wartość projektu: 59 500 zł
Okres realizacji: 1.08.2019-31.07.2021
Celem projektu jest podniesienie kompetencji odpowiadających potrzebom społeczno-gospodarczym: informatyczne, językowe, analityczne, w tym umiejętność rozwiązywania problemów poprzez stworzenie i realizację kursu edukacyjnego "Podstawy graficznego programowania w środowisku LabView" w formie e-learningu dla studentów, stanowiący dodatkowy element procesu kształcenia na studiach I oraz II stopnia wśród 50 studentów i studentek kierunków ścisłych, przyrodniczych i technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w okresie od 01.08.2019 do 31.07.2021.